25 czerwca 2024

Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze, czyli Andrzejki w Muzeum

Jest taki dzień w roku, kiedy wielu z nas stara się poznać swoje przeznaczenie. Już od najdawniejszych czasów szukaliśmy różnorodnych sposobów odkrycia przyszłości, a jednym z nich stały się wróżby, które miały prawdopodobnie największą moc. Często podchodzimy do nich z przymrużeniem oka, ale mają one w sobie coś niezwykłego, aurę niesamowitości i mocy sprawczej.

Reklamy

 

Nie wiadomo dlaczego najlepszym okresem na wróżby miała być noc z 29 na 30 listopada. Istnieje wiele tłumaczeń dlaczego ten termin jest odpowiedni. Jednym z nich jest koniec roku liturgicznego, przełom między jesienią i zimą. Według wierzeń ludowych jest to okres, kiedy duchy i błąkające się dusze zjawiają się na ziemi. W tym czasie łączą się dwa światy ziemski i osób zmarłych, a duchy mają możliwość odkryć wiele tajemnic przyszłości.

Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum w Hrubieszowie proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. W ostatnim tygodniu listopada w muzeum organizowane są spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są tradycyjne Andrzejki, jaka jest ich rola i przeznaczenie w kulturze duchowej regionu. Główną atrakcją programu jest wspólna zabawa we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z owoców, z butów i inne.

Reklamy

Zapraszamy na zajęcia, podczas których przypomnimy tradycyjne obrzędy ludowe i spróbujemy „odczytać przyszłość”. Wszystko z przymrużeniem oka, acz z szacunkiem dla tradycji i wierzeń przodków.

 

Termin zajęć 21-30 listopada 2016r.

Reklamy

Wstęp 1 zł od uczestnika spotkania.

Rezerwacja telefoniczna 84 696 27 83.

 

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica

3-go Maja 11, 22-500 Hrubieszów