Szkoła na widelcu – gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach kulinarnych

Aby ułatwić młodzieży gimnazjalnej podjęcie właściwej decyzji, co do dalszej drogi kształcenia, hrubieszowski Zespół Szkół nr 1 zaproponował im udział w Warsztatach Kulinarnych „Szkoła na widelcu”.

Reklamy

 

Warsztaty zrealizowano w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie, która kształci m.in. przyszłych kucharzy i kelnerów.

Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy zapoznali się z m.in. z podstawowymi zasadami obowiązującymi podczas wykonywania potraw, procesem produkcji potraw oraz organizacją pracy i funkcjonowaniem pracowni gastronomicznej. Bardzo ciekawe, a zarazem pouczające było spotkanie z szefem kuchni Restauracji – Hotelu „Artis” Panem Marcinem Sikorą.

Pan Marcin udzielił wielu cennych wskazówek dotyczących przygotowania potraw. Dzięki poczuciu humoru i prawdziwej pasji szybko zyskał sympatię młodzieży i zachęcił uczniów do pracy. Młodzież pod okiem nauczycieli i szefa kuchni wykonała potrawy kuchni staropolskiej w nowoczesnej odsłonie, które były i estetyczne i smaczne.

Interesująca była także wizyta w Restauracji – Hotelu „Gniecki”. Pan Piotr Rutkowski – najbardziej doświadczony kelner w restauracji, zapoznał młodzież z podstawowymi zasadami obsługi kelnerskiej. Przedstawił uczniom etapy kształcenia, które należy przejść, aby stać się dobrym kelnerem. Pan Łukasz Jasiński – szef Restauracji – Hotelu „Gniecki” zapoznał uczniów ze specyfiką zawodu, przedstawiając pozytywne i negatywne aspekty tej niełatwej pracy.

Warsztaty, które odbyły się w dniach 28 – 31 marca zostały zrealizowane w ramach projektu „Aktywni w społeczności”.

Projekt, w którym wzięli udział gimnazjaliści z Mircza, Werbkowic, Kozodaw i Hrubieszowa dofinansowany został ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Anna Wiśniewska

fot. ZS nr 1