26 kwietnia 2024

Szkoła średnia w Turkowicach i niebagatelne jej osiągnięcia sportowe przeszły do historii!

Działająca od 1955 roku szkoła średnia w Turkowicach związana szczególnie z wykształceniem rolniczym od 1.09.2012 r. przeszła do historii a zarazem jej niebagatelne osiągnięcia sportowe, do których szczególnie przyczynił się Nauczyciel wychowania fizycznego mgr Leon Wodziński. O tym poniżej…


Pierwsze wiadomości o sporcie w Turkowicach

Już w 1949 r. na wyjeździe w meczu towarzyskim w piłce nożnej Klub Sportowy Tempo z Turkowic zremisował 1:1 z Huczwą Tyszowce. Jak podała prasa cześć zawodników z Turkowic grała na bosaka. Rok później wygrała Huczwa 1:0. Drużyna w zależności od potrzeb w oparciu o miejscowych uczniów i Zakładu Sierot przystępowała do okazjonalnych turniejów.

 

Pierwsze lata sześćdziesiąte XX wieku.

W końcu, na początku lat sześćdziesiątych XX wieku zespół piłkarski pod nazwą LZS Technik Turkowice został zgłoszony do stałych rozgrywek ligowych. Na początek została wygrana liga powiatowa, po czym nastąpił awans do klasy B, a następnie do klasy A, którą przeprowadzał Lubelski Związek Piłki Nożnej. Drużyna uczestniczyła również w rywalizacji o „Puchar Polski”. Do Turkowic m.in. na mecze przyjeżdżali: Budowlani Lublin, Sygnał Lublin, Gwardia Chełm, Technik Zamość, Orkan Bełżec, Wola Uhruska, Unia Hrubieszów, Olimpia Strzyżów, Dołhobyczów, Mircze, Łaszczów, Grabowiec, Horodło, Kobło, Mieniany, Husynne, Malice.

W tym okresie za czasów nauczyciela wf ś.p. Franciszka Malickiego i Zelanta całkiem dobrze prezentowały się podczas różnych rozgrywek w piłce ręcznej dziewczęta ze szkoły rolniczej z Turkowic oraz przystępowano z sukcesami do powiatowych zawodów lekkoatletycznych. Kto pamięta, to wie, że jeszcze większą pasją p. Franciszka były wspaniale przez niego przygotowywane zespoły (orkiestry) muzyczne.

 

Pierwsze informacje o turkowieckiej lekkiej atletyce.

Pierwsze informacje, jakie posiadam o starcie młodzieży szkolnej w lekkiej atletyce pochodzą z 1963 r. i tak:

– Lekkoatleci z Technikum Rolniczego w Turkowicach zajęli 11 miejsce wśród dziewcząt (1. TR-P Pszczela Wola, 2. TR-T Janowiec, 3. TRM Lublin) i chłopców (1. TMR Lublin, 2. TR-Ch Krasnystaw, 3. TR-T Janowiec)) w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Szkół Rolniczych.

– 25.05. w Hrubieszowie odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Powiatu, startowało 183 osoby w tym 53 kobiety, w których min. zwyciężyli uczniowie Technikum Rolniczego w Turkowicach.

Wyniki, młodziczki (1947 i mł.): Siwek Zenobia 200 m – 30,4, Wojciechowska Jadwiga kula 7.30

Juniorki: Kąkol Janina 100 m – 14,9, Majewska Janina 200 m – 30,4, Kowalczuk Janina w dal 3.68 i wzwyż 1.27

młodzicy (1946 i mł.): Wnuk Ryszard 200 m -25,1,

Drużynowo: SPP: 1. LO Hrub., 2. TR LZS Turk., 3. TE Hrub. 4. ZSMR Hr. (11 dr.),

 

– 20 X odbyła się Powiatowa Spartakiada Tysiąclecia, wygrali:

Młodziczki: Łaba Czesława TR Turk. 500 m – 1:39,3,

Juniorki: Majewska Janina TR Turkowice 200 m. 33,6;

Młodzicy: Wawryk Adam TR Tur. 1:07,4, Błaszczuk Wiesław TR Tur. 1500 m. 5:04,1, Sobczuk Henryk TR Tur. Trójskok 11.29,

Juniorzy: Iwan Janusz TR Tur. Wzwyż 1.54,

Drużynowo: 1. LO Hr. 2. TR Turkowice, 3. ZSMR Hr.

 

– 11/12.05. 1963 r. w Turkowicach odbyły się

Mistrzostwa Państwowego Technikum Rolniczego w lekkiej atletyce,

wśród dziewcząt wygrały: Siwek Zenobia 100 m – 14,1; Majewska Janina 200 m – 34,0; Anna Jasińska 400 m – 1:21,0; Janina Kowalczuk wzwyż – 1.16; Łaba Czesława w dal – 4.07; Wojciechowska Jadwiga kula – 7.20; Zenobia Siwek, Henryka Sioma, Kąkol, Czesława  Łaba 4x100m – 64,9

a u chłopców: Tadeusz Olender 1000 m – 3:12,4; Kliszcz Zygmunt 100 m – 12,0 i w dal – 5.19; Suwała Roman 400 m – 1:02,2, oszczep – 30.40 i dysk – 22.38; Woźniak Stanisław kula – 9.70; Kapusta Wiesław wzwyż – 1.31, Wnuk, Lachowski, Woźniak, Kliszcz 4x100m – 54,0

 

Wyróżniający się piłkarze 1962 – 1969

W latach 1962 – 1969 najczęściej w zespole piłkarskim występowali: Zbigniew Woźniak, Ryszard Kufel, Antoni Pacaj, Marek Wilczyński, Tadeusz Olender, Roman Suwała, Zbigniew Krasucki, Zbigniew Styrnik (bramkarz), Marian Cisło, Wiesław Lachowski, Wiesław Lachowicz (bramkarz), Zygmunt Kliszcz, Jaroszyński, Greszeta, Ryszard Matuszewski, Roman Gumiela. Od momentu podjęcia pracy w roli nauczyciela wf w Turkowicach, często ich trenerem był Leon Wodziński, a pomagał mu uczeń Zbigniew Krasucki.

 

Jeszcze o piłce nożnej

Piłkarze z Turkowic w Rejonowych Igrzyskach PGŻ w 1980 r. przegrali w eliminacjach z Mienianami 0:2. W sezonie 1980/1981 rywalizowali w klasie C, zdobywając 16 punktów i posiadając bilans bramkowy 37:37, w tabeli zajmują 4 miejsce (1. Huragan Stefankowice, 2. Zorza Mieniany).

W rozgrywkach ligowych 1983/1984 drużyna piłkarska występowała w klasie B grupy IV zajmując wśród 12 drużyn 10 pozycję. W następnym sezonie 1984/1985 zespół z Turkowic rywalizował znowu w klasie D w grupie VI zajmując 3 miejsce za Malicami i Wronowicami. 

W tym okresie kierownikiem drużyny był Czesław Bal, a do wyróżniających się zawodników można zaliczyć: Jana Kukiełkę, Ryszarda Pokrywkę, Dariusza Pilusia, Czesława Pachołka, Jerzego Kłosa, Opałkę.

 

Leon Wodziński – po prostu „Super – Sor” od wuefu!!!

Od września 1965 roku w szkole rolniczej w Turkowicach został zatrudniony absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (WSWF) we Wrocławiu mgr Leon Wodziński. Ten były lekkoatleta LZS Strzyżów, LZS Horodło czy LZS Hrubieszów okazał się znakomitym nauczycielem – wychowawcą tego przedmiotu. Przez całą swoją pracę nauczycielską do 2001 r. „zapalił” do uprawiania sportu tysiące młodzieży, którzy przynosili chlubę szkole nawet na zawodach ogólnopolskich! Nie interesowały go tylko wyniki sportowe, interesował się również postępami w nauce sportowców, jak i ich sytuacją domową czy materialną, zachowaniem.

 

Lekka atletyka

Były lekkoatleta postawił na tę dyscyplinę, ponieważ, to Go najbardziej pociągało. W 99% z tą dyscypliną uczniowie zapoznawali się dopiero w tej szkole na zajęciach z p. Leonem. Nawiązał współpracę z trenerami z hrubieszowskich klubów, szczególnie Andrzejem Kulczyńskim, oraz Markiem Ambrożym Kitlińskim czy Mirosławem Dziemiachem. Efekty jego pracy i współpracy były oszałamiające, uczniowie stale i systematycznie kwalifikowali się do zawodów centralnych różnych typów, zdobywali medale, bili nawet rekordy Polski.

Już w 1966 r.  lekkoatletyczne sukcesy dla szkoły z Turkowic oraz klubu lekkoatletycznego LZS „Olimpia” Strzyżów w klasie okręgowej, reprezentacji powiatu hrubieszowskiego o Puchar ZMW czy Pucharze Miast w barwach Hrubieszowa odnosili:

Dziewczęta: Danuta Cieślicka, Czesława Łaba – przełajowa mistrzyni województwa lubelskiego, M. Pluskwa, Henryka Rak, Maria Altmajer, Joanna Goch, Zenobia Siwek, Krystyna Cymborska – mistrzyni województwa LZS na dystansie 800 m, Jadwiga Bartosik, Krystyna Opałka, Maria Caputa, Monika Wrzesińska, Maria Boratyn, Urszula Kozyra, Alicja Kudełka, Brygida Łabędzka, Kazimiera Ciechan,

chłopcy: R. Dzida, Jan Kruczek, Zbigniew Krasucki, Zygmunt Kliszcz, Roman Suwała

Antoni Pacaj – wicemistrz województwa LZS na dystansie 5000 m, Władysław Kapusta, Stanisław Poziomkowski, Edward Skubis

– 21.05 w Pszczelej Woli rozegrano Mistrzostwa Województwa Szkół Rolniczych w LA, I miejsca z TR Turkowice zajęli: D. Cieślicka, Altmajer, Siwek, Goch 4 x 100 m. – 57,5, 2 miejsca: Czesław Łaba 500m – 1:28,5, Urszula Kozyra oszczep – 30.50, Antoni Pacaj 800m – 2:15,6, 3 miejsca: Urszula Kozyra dysk – 25.16,  Alina Kudełko kula – 8.12.

 

Piłka ręczna

Z inicjatywy nauczyciela wf Leona Wodzińskiego w latach 1967 – 1975 w Turkowicach była silna drużyna dziewcząt w piłce ręcznej, oparta również na młodzieży miejscowej szkoły rolniczej. Drużyna na początek występowała w różnych turniejach, a następnie w lidze okręgowej.

Dziewczęta wywalczyły nawet awans do II Ligi!!!, ale z braku pieniędzy na dalekie wyjazdy, noclegi i wyżywienie, zrezygnowano. Rywalizowano m.in. z takimi zespołami, jak: Stal Poniatowa, MKS Lublin, Tęcza Kraśnik, Stal Stalowa Wola, Padwa Zamość, Stal Kraśnik, MKS Poniatowa, SKS Lubartów.

Do najlepszych zawodniczek zaliczały się: Danuta Cieślicka (najczęściej zostawała „królem strzelców” w różnych zawodach), Maria Boratyn (bramkarka), Lucyna Czuber, Jadwiga Tucka, Elżbieta Misiura, Maria Denkiewicz, Wiesława Dowierciał, Urszula Kozyra, Alicja Głowala, Kazimiera Ciechan.

Zespół szkolny w oparciu o zawodniczki ligowe, kilkakrotnie plasował się na miejscach 4 – 6 w finałach centralnych Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych. W tym okresie w zawodach powiatowych ogólnie i wojewódzkich szkół rolniczych nie miał sobie równych. Warto wspomnieć, że te dziewczęta i inne ze szkoły, jak i chłopcy udanie uczestniczyli w różnych turniejach w koszykówce, siatkówce i w tenisie stołowym.

 

Podnoszenie ciężarów

Sekcja została założona przez nauczyciela Leona Wodzińskiego, który również organizował zawody powiatowe w Turkowicach. Osobiście w tej miejscowości zostałem w tej dyscyplinie sportowej wicemistrzem powiatu w 1967 r., ulegając Wiesławowi Kapuście z tej szkoły.

W podnoszeniu ciężarów m.in. wyróżniali się: Wiesław Kapusta, Edward Skubis, Roman Suwała, Jerzy Tarnawa, Marian Szyper (później trener AZS AWF Biała Podlaska oraz sędzia), Zbigniew Pawłoś, Lesław Szpunar, Andrzej Stopa, Jan Nidzicki, Stanisław Poziomkowski, Grzegorz Pawełczuk

 

Tenis stołowy

Tenisiści stołowi przystępowali do różnych lokalnych rozgrywek, w latach dziewięćdziesiątych uczestniczyli w II lidze rejonu hrubieszowskiego. W drugiej grupie za przeciwników mieli drużyny z Mircza, Starej Wsi, Mircza, Wronowic, Ameryki.

 

Ciąg dalszy nastąpi …


Ciekawe,

co się stanie z trofeami sportowymi i nie tylko w/w szkoły, kronikami, itp., aż się prosi, żeby dla szkół, które przeminęły znalazło się miejsce w hrubieszowskim Muzeum, a może, w którejś z hrubieszowskich szkół znalazłoby się miejsce, w tym temacie? Wszystko to jest historią Ziemi Hrubieszowskiej!!! Wszystko przemija, ale …

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – śp. Franciszek Malicki z dziewczętami przed sportowymio zajęciami.