22 lipca 2024

Szkolenia z wyrobu zapinek

HrubieszówMasłomęcz

Reklamy

Luty w „Gockiej Wiosce” w Masłomęczu upłynął pod hasłem rozwijania umiejętności jubilerskich. Kolejny cykl szkoleń obejmował bowiem zajęcia z zakresu wykonywania z miedzi, imitacji gockiej biżuterii.

Warsztaty prowadzone były przez Ewelinę Kokowską z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, która w poprzedniej edycji projektu również z nami współpracowała, odsłaniając tajniki wykonywania kopii szklanych paciorków, tak popularnych wśród gockiej społeczności.

Reklamy

Międzypokoleniowy zespół obrzędowy kultywujący dziedzictwo kulturowo – historyczne Gminy Hrubieszów zdobył nowe, niezwykle cenne umiejętności. Misternie wykonywane zapinki, bransolety, zawieszki czy naszyjniki, z jednej strony będą atrakcyjnym uzupełnieniem gockich strojów, a drugiej mogą stać się kolejną wizytówką regionu.

Nie były to zajęcia łatwe, bowiem wymagały ogromnej precyzji, ale jak się okazało doświadczenie gockiej drużyny rośnie z każdym miesiącem, a błyskawiczne przyswajanie nowych umiejętności zadziwia szkoleniowców oraz szkolonych. Zaangażowanie uczestników projektu wybiega daleko poza narzucone godziny warsztatów. Chęć poszerzania swoich zdolności przenoszona jest chętnie do domów i pochłania długie zimowe wieczory.

Reklamy

Efekty podziwiać można poniżej na załączonych zdjęciach.

Projekt finansowany z dotacji z Gminy Hrubieszów ze środków Przedakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich PPWOW.

Tekst i foto
Stowarzyszenie Hrubieszowsko – Mireckie ,,Lepsze Jutro’’
Lokalna Grupa Działania

zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009