Terapia dla rodzin – pomoc i wsparcie dla rodziców oraz dziecka

Problemy wieku dojrzewania wiążą się z trudnościami, które dotykają wiele rodzin. Okres dorastania młodego człowieka może się wówczas okazać kryzysem zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka.

Reklamy

Problemy wieku dojrzewania wiążą się z trudnościami, które dotykają wiele rodzin. Okres dorastania młodego człowieka może się wówczas okazać kryzysem zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Terapia dla rodzin pozwala na zminimalizowanie problemów, z którymi niekiedy rodzice nie są w stanie sobie poradzić sami. Nie jest niczym złym korzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy indywidualnie dobierają terapię do rodziny.

Dlaczego warto rozpocząć terapię dla rodzin?

Zanim nastolatek stanie się osobą dorosłą, przechodzi okres, który odpowiada za kształtowanie charakteru i osobowości. Wiele słyszymy o trudnym wieku dorastania, który jest zupełnie naturalny. Oczywiście istnieje wiele przesłanek, które bezpośrednio doprowadzić mogą do problemów związanych z rodzicielstwem, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić nasze dziecko przed trudnościami. Niezrozumiałe nastroje oraz wkraczanie w dorosłe życie mogą być przyczyną reakcji somatycznych bądź emocjonalnych. Terapia dla rodzin Kraków skierowana jest do rodziców i ich dzieci, którzy nie są w stanie sami poradzić sobie z problemem. Niestety wciąż wiele osób uważa, że wsparcie tego typu jest dla rodzica porażką na tle rodzicielskim. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ nie zawsze rodzice są w stanie ochronić swoje dziecko przed trudami życia.

Kiedy należy umówić się na wizytę?

Psycholog bądź psychoterapeuta, posiadający szeroką wiedzę z zakresu ludzkiej psychiki, jest w stanie dotrzeć do młodego człowieka i pomóc mu zakomunikować swoje potrzeby oraz emocje. Bardzo ważne jest skierowanie się do wykwalifikowanego specjalisty, który posiada doświadczenie w zakresie pomocy całym rodzinom. Najczęściej współpraca rozpoczyna się od spotkań wyłącznie z rodzicami. Omawiany jest wówczas problem, z którym do psychoterapeuty bezpośrednio zwracają się rodzice. Specjalista zapoznaje się dogłębnie z historią rodziny oraz aktualnym funkcjonowaniem dziecka. Następnie psycholog lub psychoterapeuta odbywa spotkanie z dzieckiem czy nastolatkiem. Bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego wsparcia, które przyniesie zamierzone efekty.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc? W momencie zauważenia u dziecka problemów z agresją, brakiem motywacji, depresją, niezadowoleniem z siebie, trudnościami w kontaktach, relacji z rodzicami, wychowawczymi czy uzależnieniami koniecznie powinniśmy się umówić na wizytę ze specjalistą. Pamiętajmy, że wiek nastoletni to nieustanna troska rodziców o zdrowie dzieci. Jeżeli młody człowieka zmaga się z uzależnieniem, być może powinniśmy rozpocząć leczenie alkoholizmu Kraków. Natomiast ginekolog prywatnie Kraków to obowiązkowa wizyta dla kobiet w wieku nastoletnim.

(tekst i fot. mat. partnera)