12 kwietnia 2024

TRH zaprasza na coroczny przemarsz pod pomnik ks. Stanisława Staszica

W piątek 8 maja 2015 r. godz. 10.00 z okazji imienin Patrona ks. Stanisława Staszica Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie zaprasza na coroczny przemarsz pod pomnik solenizanta członków Towarzystwa i wszystkich zainteresowanych w celu oddania hołdu wybitnemu Polakowi, związanego wielce z Ziemią Hrubieszowską, złożenia tam kwiatów i przypomnienia o Jego działalności na rzecz nie tylko hrubieszowskiej społeczności.

 

Wymarsz z pod siedziby TRH godz. 10.00 ul. 3 Maja 11 (Muzeum).

Zapraszamy także do uczestnictwa poczty sztandarowe szkół, sortów mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, organizacji, itp.

Prezes i Zarząd TRH


***


Wikipedia – wycinek z działalności ks. Stanisława Wawrzyńca Staszica:

(…) Staszic był jednym z czołowych reformatorów i uczonych polskiego oświecenia. Filozof, głoszący monistyczną koncepcję rozwoju świata. Działał na rzecz poprawy położenia chłopów.

W 1812, w folwarku Jarosławiec (koło Uchań) założył Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie, stając się tym samym prekursorem spółdzielczości w Polsce (w 1816 dołączył do ruchu folwark dziekanowski, a w 1817 folwark hrubieszowski – mieszczanie posiadający własne majątki nie zgodzili się na włączenie miasta do Towarzystwa).

Zwolennik gruntownych reform systemowych w I Rzeczypospolitej, w okresie Sejmu Wielkiego wspierał piórem zmiany przeprowadzane przez parlament. Od 1808 prezesTowarzystwa Przyjaciół Nauk, po 1818 założył Towarzystwo Rolnicze w Hrubieszowie. W latach 1807–1812 członek Izby Edukacyjnej, od 1815 Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego. Współorganizator szkoły uniwersyteckiej w Warszawie (1816) oraz Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. (…)Opracował – mak