22 stycznia 2025

Triderm – czym jest i kiedy się go stosuje?

W przypadku schorzeń skórnych bardzo często konieczne jest zastosowanie antybiotyku, szczególnie jeśli zostały one wywołane bakteriami lub grzybami. Leki mogą mieć postać tabletek stosowanych doustnie lub maści/kremów do użytku zewnętrznego. Sporą popularnością cieszy się Triderm, czyli antybiotyk łagodzący świąd, redukujący obrzęki i stany zapalne. Stosuje się go miejscowo, smarując chorobowo zmienioną skórę. Jest to preparat wieloskładnikowy, który należy stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Używany niewłaściwie lub długotrwale może przyczynić się do wytępienia szeregu niepożądanych skutków ubocznych.

Reklamy

Komu i w czym pomoże Triderm?

Triderm jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, najczęściej dermatologa. Ma on postać maści/kremu, a w jego skład wchodzą trzy substancje aktywne: dipropionian betametazonu, klotrymazol i gentamycyna. Po lek sięga się przede wszystkim w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry powstałych w wyniku działania chorobotwórczych drobnoustrojów. Triderm działa nie tylko przeciwzapalne, ale też przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Niszczy on ściany komórkowe patogenów, co skutkuje ich obumieraniem. Stosuje się go między innymi w leczeniu zmian o podłożu grzybiczym w pachwinach, kroczu, na stopach i nieowłosionej skórze. Triderm blokuje syntezę białek bakteryjnych, obkurcza naczynia krwionośne, działa przeciwświądowo. Triderm jest lekiem wykorzystywanym w leczeniu objawowym zmian zapalnych skóry oraz powikłań wtórnych zakażeń wywołanych bakteriami i grzybami.

Lek Triderm służy wyłącznie do stosowania miejscowego, nakłada się cienką warstwę na skórę rano i wieczorem. Bardzo ważne jest to, aby preparat nie przedostał się do oczu ani ust, dlatego po zastosowaniu trzeba zawsze dokładnie umyć ręce. W zależności od schorzenia skórnego, jego umiejscowienia i rozmiaru, czas trwania leczenia będzie inny. Średnio kuracja zajmuje od trzech do czterech tygodni. Jeśli jednak do tego czasu stan zmienionego chorobowo obszaru nie ulegnie poprawie, to konieczne stanie się skonsultowanie tego z lekarzem. Triderm może być stosowany u dzieci powyżej drugiego roku życia, ale maksymalnie przez pięć dni. Lek pomaga przy łupieżu prostym, trądziku, gronkowcu złocistym. Stosuje się go w leczeniu zakażeń wywołanych szczepami paciorkowców, bakteriami.

Reklamy

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Triderm? Co z niepożądanymi skutkami ubocznymi?

Z kuracji lekiem Triderm nie mogą skorzystać osoby mające alergię na którykolwiek jego składnik. Przeciwwskazaniami do stosowania są także trądzik, wirusowe zakażenie skóry, przerwanie ciągłości naskórka, zapalenie skóry wokół ust. Leku Triderm nie aplikuje się na zmiany skórne na twarzy ani w okolicach odbytu i narządów płciowych. Możliwe jest także występowanie różnych niepożądanych skutków ubocznych w postaci odbarwienia skóry, anemii, pieczenia, rumienia, wysięku i świądu. U niektórych osób zaczynają tworzyć się pęcherzyki na skórze, dochodzi do złuszczania naskórka. Do działań niepożądanych zalicza się również obrzęk, zapalenie mieszków włosowych, pokrzywkę, rozstępy, potówki, zanik skóry, wtórne zakażenia, rozmiękanie skóry, nadmierne owłosienie, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

Reklamy

­

(tekst i fot. mat. partnera)