22 listopada 2024

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania. Jak je odzyskać?

Ubezpieczenia kupujemy po to, aby czuć się bezpieczniej w niespodziewanych sytuacjach. Niestety, zdarza się, że nawet pomimo posiadania polisy ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowań?

Polisy ubezpieczeniowe zawierane są na konkretnych warunkach. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, żeby zawsze zapoznać się z nimi przed złożeniem swojego podpisu na umowie.

Każda umowa polisy ma określone wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za konkretne zdarzenia.

Przykładowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania wtedy, gdy:

  • Osoba ubezpieczona jest wyłącznie winna spowodowania szkody,
  • Zdarzenie zostało wywołane przez posiadacza polisy, który był pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • Do zdarzenia doszło w okresie karencji, czyli wtedy, gdy ubezpieczenie jeszcze nie obowiązywało.

Wobec tego istotne jest dokładne zapoznanie się z informacjami zawartymi w dokumentacji ubezpieczenia – OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia), umowie, regulaminie.

Jeżeli konkretne zdarzenie znajdowało się na liście wyłączeń, w takiej sytuacji uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe.

Dobry adwokat od odszkodowań: https://kancelaria-kfk.pl/specjalizacje/odszkodowania/

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania?

Może zdarzyć się, że pomimo podstaw do wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel go nie wypłaca lub też proponuje znacznie niższą kwotę niż oczekiwana. Co zrobić w takiej sytuacji?

1. Wniesienie odwołania

W pierwszym kroku należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i odwołać się od wydanej decyzji. W odwołaniu należy wtedy uargumentować, dlaczego odmowa wypłaty lub niska kwota wypłaty odszkodowania jest błędna.

2. Skontaktowanie się z Rzecznikiem Finansowym

Jeżeli odwołanie złożone do towarzystwa ubezpieczeniowego nie poskutkowało, wówczas można zgłosić się do Rzecznika Finansowego, który zajmuje się również ochroną praw osób ubezpieczonych. Skontaktowanie się z Rzecznikiem przez wniosek o interwencję jest bezpłatne.

3. Wystąpienie do sądu

Jeżeli podejmowane działania nadal nie przynoszą oczekiwanych skutków, można zdecydować się na wniesienie sprawy do sądu. W tym przypadku trzeba przygotować się na dłuższą batalię, jednak może ona pozwolić na uzyskanie sprawiedliwości, gdy wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela nie została zrealizowana zgodnie z warunkami umowy i przepisami.

Warto pamiętać, że zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym ugody z wypłatą określonej kwoty nie daje następnie możliwości wystąpienia na drogę sądową.

Sprawy o odszkodowanie – czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

W takich sprawach bardzo pomocny będzie dobry adwokat w Łodzi posiadający doświadczenie w dziedzinie odszkodowań i ubezpieczeń.

Prawnik może dokładnie przeanalizować sprawę oraz poprowadzić ją w imieniu klienta, by pomóc mu w uzyskaniu stosownego odszkodowania za zdarzenie. Przygotuje on niezbędne dokumenty, na przykład odwołania, wnioski, pozwy, a także będzie występował w imieniu swojego klienta w postępowaniu przedsądowym i sądowym.

­

tekst i fot. mat. partnera