22 listopada 2024

Uczniowie hrubieszowskiego ZS nr 1 nagrodzeni

Teksty uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie zostały nagrodzone w konkursie Koła Naukowego Politologów PWSZ w Zamościu, które to w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rasizmem ogłosiło konkurs „Stop nietolerancji!”.

Reklamy


Oto wyniki:

 

Kategoria: proza

Reklamy

I miejsce – Dawid Oleszczuk – Zrozum to

II miejsce – Damian Turek – Czas zmienić świat

Reklamy

Wyróżnienie: Paweł Stepaniuk – Okładka

 

Kategoria: poezja

I miejsce – Tomasz Smoła – Liczy się człowiek

II miejsce – Patryk Magierka – Podobni

III miejsce – Tomasz Bil – Johny albo Janek

Wyróżnienia:

Mateusz Suś – Zmieńmy to!

Konrad Danilczuk – Tolerancja

 

Konkurs miał na celu promowanie różnorodności oraz przeciwdziałanie wszelkim przejawom nietolerancji, dyskryminacji, populizmu, skrajnie prawicowego ekstremizmu, rasizmu oraz wykluczenia społecznego.

Uczniowie otrzymali cenne nagrody książkowe i dyplomy.

Prace powstawały pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego. Przedstawiamy nagrodzone i wyróżnione teksty uczniów klasy II te (technik pojazdów samochodowych).

 

*** 

 

Tomasz Smoła

Liczy się człowiek

 

Wszyscy jesteśmy razem

Ludzie – mieszkańcy tego świata

Każdego człowieka uważają za brata

Wszyscy są razem i bronią tej wartości

Bo nic nie kosztuje odrobina życzliwości

 

Nieważne, czy ktoś jest duży czy mały

Nikt z nas przecież nie jest doskonały

Nie liczy się majątek czy pochodzenie

Ważne jest zwykłe ludzkie ZROZUMIENIE

 

Nawet, gdy ktoś, kto żyje w biedzie

Zawoła głośno: pomóż sąsiedzie!

Każdy pomoże, nie zważając na kolor skóry

Na narodowość i zapłatę z góry

 

I nie tylko bogaty biednemu pomoże

Ale każdy, kto głośno wzywa imię Boże

Szanujmy więc ludzi takich, jakimi są

Byśmy się cieszyli tolerancją i sobą

 

Bo wszyscy jesteśmy razem jak wielka rodzina

Rozum, sumienie i wiara o tym przypomina.

I nie ważny zawód, płeć czy wiek,

Liczy się zawsze CZŁOWIEK!

 

***

 

Dawid Oleszczuk

Zrozum to!

 

Świat, jakże różny, składa się z wielu odmiennych części. Części te, choć każda inna, pasują do siebie tworząc jednolity obraz – spójny obraz wszystkich ludzi. Jednak nie jest on idealny. Z wielkim impetem wdziera się do niego rasizm, będący czystą postacią homofobii. Trudno mi spoglądać na świat ludzi, który przepełniony jest nienawiścią spowodowaną uprzedzeniami wynikającymi z założenia wyższości niektórych ludzi nad innymi. Rasizm to też obojętność wobec drugiego człowieka. A ona jest jedną z najgorszych cech współczesności, dzisiejszego społeczeństwa. Gdy widzimy rasistowskie zachowania odwracamy głowę i idziemy dalej udając, że nic się nie stało. Jeżeli każdy będzie żył myśląc, że jego głos nic nie zmieni, to zatraci swoje sumienie. Zamykamy się w ten sposób na ludzi i na świat. Tracimy swoją osobowość i zasady, w które wierzymy, a co za tym idzie, odrębność emocjonalną i idziemy za falą fanatyzmu, który spycha nas w ramiona rasistowskich poglądów. Razi mnie takie zachowanie. Nie zgadzam się! Stanowczo mówię NIE!   

Nie można tak traktować drugiego człowieka, gdyż powtarzając za Malcolnem X „Każdy człowiek jest człowiekiem. Nie białym, czarnym, śniadym czy czerwonym”. Nieakceptowanie odmienności chyba najbardziej godzi w jego godność i prawo do równości. Jeżeli potrzebuję pomocy, ktoś podaje mi rękę, to nie patrzę na kolor skóry.

Nietolerancja na tle rasowym to już plaga naszego świata. Świata tak wysoko rozwiniętego, pędzącego do przodu, jak i z większą dozą rasizmu. Ideologia wyznawana przez ugrupowania rasistowskie deformuje ogół społeczeństwa. I ja wstydzę się, że jestem jego częścią, tak obojętnego, fałszywego, ślepego na drugiego „kolorowego” człowieka i jego naturalne prawo do istnienia. Czy człowiek jest inny tylko dlatego, że jest innej rasy? Dla mnie nie! Dla mnie nie jest to ważne, ponieważ kolor skóry to tylko cecha, taka jak kolor oczu czy włosów. Nie sprawia to, że ktoś jest gorszy, czy mniej inteligentny.

Nie czyni „rasą nadrzędną” kolor naszej skóry. To, co stanowi o naszej wartości jest tym, co mamy w sobie, gdyż „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Dzięki różnorodności nasz świat i życie jest ciekawe. Musimy się różnić, aby do siebie pasować i tworzyć spójną całość. Różnić się, to stanowić odrębną istotę, która jest elementarną częścią ogółu wszechświata.

 

***

 

Damian Turek

Czas zmienić świat

 

Wszyscy jesteśmy tacy sami. Niezależnie od koloru skóry, kraju z którego pochodzimy czy wyznawanej wiary. Każdy człowiek posiada charakter, osobowość, swoje zainteresowania, zasady, którymi się kieruje. Drzemią w nim pokłady dobra jak i zła. Zazwyczaj odpłaca się tym, co otrzyma, czyli dobro wynagradza dobrem, a za zło daje zło. Wszystko zaczyna się od narodzin. Z biegiem czasu człowiek zdobywa wiedzę, nabiera doświadczenia. Spotyka na swojej drodze różnych ludzi i relacje z nimi są bardzo różne. W dzisiejszym świecie te relacje i kontakt są bardzo ułatwione – mamy telefony, media, a przede wszystkim internet. Ludzie z całego świata mogą się komunikować, rozmawiać, a nawet widzieć.

Człowiek ma lepszy dostęp do wiedzy i informacji. W krótkim czasie może znaleźć odpowiedź na swoje pytania i wątpliwości. Jednak w dalszym ciągu nie umie tego wykorzystać. Mimo postępu  i zmian jakie nastąpiły na świecie, nie potrafi otworzyć się na drugiego człowieka.   Z powodu jego koloru skóry, wyznania czy też orientacji seksualnej. Z góry zakłada się, że dana osoba jest zła. Stara się w przeróżny sposób udowodnić, że naprawdę nie należy do naszego towarzystwa, odrzuca je. Obraża, ubliża, stawia w złym świetle, szarga jego dobre imię.  Nawet nie próbuje bliżej poznać i tak naprawdę nie wie, jaką jest osobą. Wielką sztuką jest poznanie i zrozumienie drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim on jest; zaakceptowanie jego kultury, tradycji i stylu życia.

Z reguły ludzie są leniwi albo nie mają czasu na poznawanie innych osób, żyją we własnym świecie i obchodzą ich tylko własne sprawy. Nie zastanawiają się, że bardzo krzywdzą i dyskryminują drugiego człowieka, który tak naprawdę niczemu nie zawinił. Nie próbują postawić się na jego miejscu. Osoba, która się broni przed takimi atakami jest negatywnie odbierana. I choć wiele się mówi na temat tolerancji i dyskryminacji, to w dalszym ciągu nie jest on rozwiązany. A szkoda, bo mamy XXI wiek, wypadłoby pokazać swoją życzliwość i zrozumienie wobec ludzi – naszych braci.

 

***

 

Patryk Magierka

Podobni

 

Za chlebem

Za pracą

Z duszą na ramieniu

Niekiedy z pustymi rękami

Przez morze

Uchodźcy przypływają

Zastraszeni

Kolor skóry nas nie różni

Naprawdę

A dusza w człowieku ta sama

Nie wołaj za nim asfalt albo czarnuch

Wszak jesteśmy dziećmi jednego Boga

 

***

 

Tomasz Bil

Johny albo Janek

 

Kolega Johnny z Afryki przyjechał

Ale go w Polsce każdy wyśmiewa

Że czarną ma skórę i szeroki nos

I zachowuje się jak prawdziwy boss

Lecz Johnny pokaże, że nie taki zły

Do pracy się weźmie 

Umyje samochód, popilnuje dzieci

Zagra w piłkę, wyrzuci śmieci

Od dzisiaj Johnny po ulicy chodzi

Wita się z Tobą

Wszak nie o to chodzi

Jaka Twoja twarz

Tylko czy dobre serce

 I dobre relacje z ludźmi masz

 

***

 

Paweł Stepaniuk

Okładka

 

Rok temu do pewnego gimnazjum trafił chłopiec, który różnił się od wszystkich wyglądem. Miał poparzoną podczas pożaru twarz. Nazywał się Dawid, ale nosił przezwisko „Niefart”. Wszyscy uczniowie stroili sobie żarty z chłopca, z wyjątkiem jednej dziewczyny, która wiedziała, co przeżywa biedny Dawid. Nawet podczas wf-u „koledzy” z klasy nie chcieli być z nim w drużynie. Ania, dziewczyna, która znała historię chłopca, próbowała jakoś z nim porozmawiać, lecz wstydziła się, że inni będą śmiać się również z niej. Jednak przełamała się i jako pierwsza zdecydowała się na poznanie chłopca. Przyjaźń jaka zrodziła się między nimi, sprawiła, że inni też szybciej zaakceptowali Dawida. Dodam tylko, że Ania i Dawid zostali parą. Wniosek z tego taki, żeby nie oceniać książki po okładce, bo liczy się jej zawartość…

 

***

 

Mateusz Suś

Zmieńmy to!

 

Przyczyną rasizmu jest kolor skóry

Każdy dziś na innych spogląda z góry

W każdym z nas płynie krew czerwona

A gdy jej zabraknie to skona

Ludzie dziś są nieprzychylni

Zabierają wszystko, co mają inni

Władza do głów im uderza

Traktują ludzi jak zwierza

Pod płaszczykiem prawa się nienawiść się chowa

Nienawiść, która jest niezdrowa…

 

***

 

Konrad Danilczuk

Tolerancja

 

Tolerancja

Czym jest?

Prostym słowem

Ciepłem w twoich dłoniach?

Tak bardzo jej pragniemy

Choć wciąż uciekamy od niej

 

 

 

www.zs1hrubieszow.pl