Uroczystość poświęcenia odnowionych mogił kolejarzy

14 marca 2017 r. o godz. 11.00 w Kościele Ducha Świętego w Hrubieszowie oraz na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych mogił kolejarzy zamordowanych w Gozdowie przez ukraińskich nacjonalistów w nocy z 14 na 15 marca 1944 r.

Reklamy

 

Mszę św. celebrował proboszcz ks. Marek Giergiel w asyście duchownych z Hrubieszowa oraz ks. Eugeniusza Zarębińskiego, Krajowego Duszpasterza Kolejarzy, ks. Bogdana Jaworowskiego, Diecezjalnego Duszpasterza Kolejarzy i ks. Stanisława Solilaka z Gozdowa.

Po mszy uroczystości odbywały się na cmentarzu gdzie głos zabrali: Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Agnieszka Skubis-Rafalska, Mieczysław Zapała ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mogił Pomordowanych Kolejarzy oraz  reprezentujący  Prezesa PKP Cargo Wojciech Chobotow.

Reklamy

Po przemówieniach duchowni dokonali poświęcenia mogił. Następnie odczytano apel pamięci w asyście kompanii 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, która oddała salwę honorową. Wieńce i kwiaty złożyli duchowni, przedstawiciele krewnych rodzin, delegacje samorządów, służb mundurowych, władz kolei oraz kolejowych stowarzyszeń i związków zawodowych oraz szkół.    

W uroczystościach uczestniczyli krewni zamordowanych kolejarzy, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, instytucji publicznych, mieszkańcy Gozdowa, pracownicy kolei, kolejarze-emeryci i przedstawiciele władz PKP, reprezentanci kolejowych stowarzyszeń i związków zawodowych i poczty sztandarowe.

Władze Hrubieszowa reprezentowali Burmistrz Tomasz Zając i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wojciech Antoniuk.

Druga części uroczystości miała miejsce w Gozdowie, w którym została poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci zamordowanych kolejarzy.

 

źródło i fot. UM Hrubieszów