8 grudnia 2023

Utracone Piękno

Hrubieszów

Reklamy

W dniach od 24 do 26 października 2008 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się druga część warsztatów tkackich „Utracone Piękno”.

Podczas zajęć uczestnicy mogli zasiąść przy swoich krosnach i kontynuować dzieło oraz spotkać się z kolejną osobą związaną z tkactwem. Była nią pani Maria Wilkos z domu Gajewska, której ojciec razem ze swym bratem był twórcą pracowni tkackich na terenie powiatu hrubieszowskiego (Drogojówka, Putnowice, Horodło, Ładyczyn).

Reklamy

Usłyszeliśmy także bardzo ciekawą historię sięgającą czasów sprzed II wojny światowej. Mieliśmy okazję obejrzeć ponad pięćdziesięcioletnie projekty i gobeliny. Szymon i Paweł Gajewscy rozsławili kilimy wschodnie, ze specjalnym wzorem kwiatowym, które bardzo chętnie nabywały cepelie z kraju jak i zagranicy.

Trzeciego dnia warsztatów rozwiązano konkurs na projekt plastyczny „Pasiak Hrubieszowski”. Na konkurs zgłoszono 38 prac plastycznych. Uczestniczyło w nim 18 osób. Była to młodzież reprezentująca powiat hrubieszowski, Zamość oraz Susiec.

Komisja oceniająca w składzie: Andrzej Marut, Halina Zalichta, Magdalena Sielicka, po obejrzeniu prac, postanowiła przyznać następujące nagrody:

1. Alicja Adamczuk
2. Koło Plastyczne GOK Susiec
3. Monika Szubert
4. Marcin Kropornicki – Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Zamościu
5. Ewelina Grossman – Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie
6. Kamil Zdybel – Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Zamościu
7. Justyna Nogieć – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trzeszczanach

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy za udział i zapraszamy do szukania inspiracji w przyrodzie oraz wzięcia udziału w konkursie na pasiak już za rok

Opracowała: Anna Czernysz

zobacz zdjęcia >>