Chcemy, by ten krzyż symbolizował również tych, którzy nie mają swoich mogił i spoczywają w dołach śmierci. To taki symboliczny grób, gdzie przychodzący na teren kościoła ludzie będą mogli zapalić znicz i pomodlić się za te ofiary.
Już niebawem czeka nas 78 rocznica ukraińskiego ludobójstwa na Polakach żyjących na Wołyniu i w Galicji wschodniej. Do dziś jest to zbrodnia nigdy nie osądzona i najbardziej zakłamywana. Dożyliśmy czasów, kiedy na naszych oczach zabija się pamięć i prawdę narodową. Opłakujące rodziny nadal szukają dołów śmierci, bo zbrodniarze na pogrzeby nie pozwalali. Ukraińskie władze nadal zacierają ślady banderowskiego ludobójstwa, budują panteony największym zbrodniarzom, grożą ustawowymi karami za ujawnianie prawdy, a przy tym klękają na kolana przy fleszach kamer. Nikt z banderowskich morderców nigdy nie żałował za swoje czyny i nie prosił żadnej polskiej rodziny o wybaczenie straszliwych win, a przecież to są konieczne i niezbędne warunki dla prawdziwego pojednania ludzi i narodów.
11 lipca to dzień Pamięci Rzezi Wołyńskiej – rocznica Krwawej Niedzieli, czyli rozpoczęcia na Kresach wschodnich przez zbrodniczą Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, akcji masowego i zorganizowanego ludobójstwa, na ludności polskiej. Tylko w ciągu dwóch dni – 11 i 12 lipca 1943 roku, zwyrodniałe hordy ukraińskich rezunów, zaatakowały 167 miejscowości, mordując około 15 tysięcy Polaków, w tym niemowlęta, kobiety w ciąży i starców.
Atak nastąpił w niedzielę, gdy Polacy udawali się na nabożeństwo. Kościoły nie stanowiły ochrony, bo świątynie palono, a kapłanów, którzy w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa nie pozostawili swoich parafian – mordowano. Było to okrutne ludobójstwo, gdzie zadawanie śmierci połączone było z barbarzyńskimi torturami. Nabijanie dzieci na sztachety i widły, przepiłowywanie piłą na pół, rozpruwanie ciężarnych kobiet, krzyżowanie i rozrywanie końmi – to tylko kilka z niezliczonych okrutnych metod, jakimi Ukraińcy mordowali Polaków.
Krwawa Niedziela była apogeum ludobójstwa, w przebiegu którego śmierć poniosło, nie tylko na Wołyniu, w sumie około 200 tysięcy Polaków.
Cześć ich pamięci!
(SU / Zespół Hubal)
(wideo: youtube.com)
Zobacz też:
Zespół Hubal na uroczystościach w Komarowie
Zespół Hubal na uroczystościach w Komarowie
LubieHrubie na Instagramie