25 lipca 2024

Walentynki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym

14 lutego 2014 roku i przypadający na tą datę dzień świętego Walentego potocznie zwany „walentynkami” wychowankowie z zespołów rewalidacyjno – wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie obchodzili w sposób szczególny.

Reklamy

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

„Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,

Reklamy

W każdym życzliwym słowie, 

I przyjaznym geście,

Reklamy

W każdym pomocnym czynie.

Kawałek raju jest w każdym sercu,

Które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego.

W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem.

Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce,

Jak klucz do raju.”

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Dlatego też 14 lutego 2014 roku i przypadający na tą datę dzień świętego Walentego potocznie zwany „walentynkami” wychowankowie z zespołów rewalidacyjno – wychowawczych  SOSW w PZPSW w Hrubieszowie obchodzili w sposób szczególny. Wykonywano serduszka, wręczano sobie nawzajem, obdarowywano nimi  także koleżanki i kolegów z zespołów sąsiednich. W sposób szczególny pamiętano także w tym dniu o dyrekcji. Prowadzone zajęcia  przeplatane były muzyką, w której obcował Amor.

 

„Kochać to nie znaczy tylko wzdychać, marzyć,
Kochać to nie znaczy wiecznie o kimś śnić,

Kochać to znaczy komuś zawierzyć,
Kochać to znaczy dla kogoś żyć!”

 

Opracowała:Beata Gołofit – Hawryluk

fot. PZPSW