28 września 2023

Więcej wiedzą o Japonii – siostry Misjonarki w Zespole Szkół nr 1

3 stycznia 2013r. w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie gościły siostry zakonne ze zgromadzenia sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi z Łabuń. Tematem spotkania był kraj „kwitnącej wiśni” – Japonia – znana także pod nazwą kraju „wschodzącego słońca”.

Reklamy

Niedawno, bo 3 stycznia 2013r. w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie gościliśmy siostry zakonne ze zgromadzenia sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi z Łabuń. Były to: s. Małgorzata Mazur – misjonarka pracująca w Japonii oraz  s. Marta Naumczyk, która grą na gitarze uatrakcyjniała przekaz  informacji.

Tematem spotkania był kraj „kwitnącej wiśni” – Japonia – znana także pod nazwą kraju „wschodzącego słońca”. Nazwa kraju „kwitnącej wiśni „ wywodzi się z tego, iż Japonia jest piękna, gdy zakwitają tam  kwiaty wiśni, które po pewnym czasie opadają, a owoców na niej nie ma, zaś druga nazwa Japonii – kraj „wschodzącego słońca” wywodzi się od położenia geograficznego względem Azji. 

Reklamy

Siostra, która przebywała 23 lata w Japonii posiadała niemałą wiedzę na temat tego kraju, którą z radością nam przestawiła. Japonia to rozległa wyspa gdzie panuje zróżnicowany klimat – na północy jest o wiele zimniej niż na południu. Kraj jest bardzo zalesiony. Teren górzysty widoczny jest nawet, gdy znajdziemy się blisko morza – co jest rzadkim widokiem. W Japonii duży nacisk kładzie się na dbałość – urbanizacja i infrastruktura trzymają bardzo wysoki poziom, a to wyłącznie zasługa mieszkańców tego pięknego kraju. Japończycy to bardzo pracowici ludzie, którzy wiedzą jak ważna jest praca i jak wiele znaczy owoc z niej zebrany – wszystko, co osiągnęli zawdzięczają swojemu wysiłkowi. Nawet w przypadku gdy los jest przeciw nim nie poddają się. Japończycy to także ludzie, którzy bardzo cenią sobie zasady i starannie kultywują tradycję. Zachowania, które z pozoru dla nas mieszkańców Polski są zwykłe,  dla Japończyków są nie do pomyślenia np: wejście na tatami (coś w rodzaju maty) do domu bez uprzedniego zdjęcia obuwia jest wręcz niedopuszczalne.

Było także trochę o religii – o chrześcijaństwie, a raczej o jego bardzo małym współczynniku występowania,  które jest bezpośrednio powiązane z głębokim przywiązaniem Japończyków do szintoizmu,  a także jest źle traktowane przez najbliższe otoczenie. Współczynnik chrześcijaństwa w Japonii wynosi zaledwie 1% – trzeba przyznać, że na 120 milionów ludności jest to bardzo mały procent, katolików jest tylko pół miliona.

Reklamy

Całe spotkanie zakończyło się modlitwą „Zdrowaś Maryjo” odmówioną w języku, którego pośrednio dotyczył temat spotkania. Była to bardzo fascynująca lekcja na temat czegoś nowego, świata, innych ludzi oraz ich przekonań.

Michał Gałan kl. III t4d

 

Siostra Małgorzata opowiadała także o nauce języka japońskiego. Okazuje się, że aby pojąć podstawowe słowa potrzeba dwóch lat. W trakcie spotkania wspólnie śpiewaliśmy japońską piosenkę rozpoczynającą się od słów: „Arigato, Kami Sama, arigato” co znaczy „dziękuję Panie Boże”.

Paweł Bojarski kl. II d

 

Siostra Małgorzata pracowała przez 13 lat w duszpasterstwie chorych. W pewnym sensie przekazywała ludziom swoją wiedzę na temat Pana Boga, tym, którzy nie mieli pojęcia, że Stwórca istnieje.

Uważam, że takie spotkania są nam potrzebne, gdyż można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy, choć trochę poznać inną kulturę. Na pewno każdy wyniesie stąd jakieś wnioski.

Agnieszka Bucoń kl. IIe

 

Dzięki spotkaniu z misjonarkami uświadomiłem sobie jak one się poświęcają, rezygnują                    z życia rodzinnego, oddalają się od rodziny, przyjaciół, znajomych. Od swojej wspólnoty. Plusem jest to, że poznają nowe kultury, poszerzają swoje horyzonty, uczą się nowych języków. Ich nadrzędnym zadaniem jest szerzenie słowa Bożego wśród narodów „pogańskich”. Poświęcają swoje zdrowie, narażając czasem życie. Nie wyjeżdżają na misje z przymusu, ale z powołania                      i miłości do Boga oraz bliźniego.

Paweł Sikora kl. II t4b

 

W spotkaniu z siostrami zakonnymi uczestniczyły następujące klasy: I b, IV T4a, III La, III a, I T b, Id, I t c, III T4b, III  Lb, II T4c, II T4a, II T4b, II d, I Ta, III T4d, II e wraz z katechetami. Dziękujemy także p. Jarkowi Łabańskiemu oraz p. Jackowi Naja za udostępnienie sprzętu multimedialnego,  a uczniom klasy  I Td – Bartłomiejowi Migasowi oraz Radosławowi Morzydusza za pomoc techniczną.

 

Zofia Szwiec / uczniowie ZS nr 1 

Fot. ZS nr 1