Dziś odbyła się ceremonia podpisania aktu erekcyjnego i uroczystość wmurowania kamienia węgielnego nowego skrzydła Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie.
O godz. 10.30 w kościele św. Mikołaja odbyła się Msza Święta dziękczynna.
Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli:
1. Ks. Prałat dr Adam Firosz – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu
2. Jerzy Jakubczuk – Dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Edukacji Narodowej
3. Tomasz Zając – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego
4. Józef Kuropatwa – Starosta Hrubieszowski
5. Leszek Czerwona – wicestarosta
6. Andrzej Barczuk – Przewodniczący Rady Powiatu
7. Jan Leleonek – Kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu
8. Ks. Dziekan dr Wiesław Oleszek
9. Alicja Borkowska
Wmurowania kamienia węgielnego dokonali:
1. Józef Kuropatwa
2. Leszek Czerwona
3. Andrzej Barczuk
4. Tomasz Zając
5. Jan Leleonek
6. Jerzy Jakubczuk
Inwestycja jest pierwszym etapem w budowie Przygranicznego Centrum Kulturalno – Sportowego w Hrubieszowie. Z uwagi na wysoki koszt całego zamierzenia Zarząd Powiatu podjął decyzję o podziale przedsięwzięcia na dwa etapy.
W pierwszym etapie wybudowana zostanie część sportowa (projekt uzyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej). W drugim – część dydaktyczna budynku – zaprojektowana jako dwukondygnacyjna z pełnym podpiwniczeniem. W części nadziemnej będzie sześć sal dydaktycznych na dwóch poziomach wraz z towarzyszącą komunikacją i sanitariatami. W piwnicy zaprojektowano magazyny na sprzęt oraz pomoce audiowizualne.
Nowa hala sportowa o wymiarach 19,40 na 32,10 m i 8,3 m wysokości, będzie usytuowana pomiędzy terenem Zespołu Szkół nr 2, a kanałem Ulga. Ze względu na występowanie na terenie projektowanego budynku gruntów nasypowych o dużej miąższości (niestabilna skarpa przy kanale) oraz na konieczność dostosowania wysokości budynku do skali historycznej zabudowy (budynek nie może przesłaniać obiektów zabytkowych), posadzkę hali sportowej zaprojektowano około 3,5 m poniżej istniejącego poziomu terenu.
Hala sportowa pomyślana została jako jednokondygnacyjny budynek z antresolą (balkon wewnętrzny) mieszczącą trybunę stałą na poziomie parteru. Pod trybuną znajdować się będą pomieszczenia sanitarne i przebieralnie dla osób ćwiczących, magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenie higieniczno-sanitarne dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, pokój trenera.
Hala sportowa będzie przystosowana do rozgrywania meczy w piłkę siatkową, ręczną, nożną oraz koszykówki, a także rozgrywek w unihokeja i tenisa ziemnego. W razie potrzeby może być dzielona kotarą. Oprócz trybuny głównej będą też rozkładane trybuny przenośne.
W ramach inwestycji zasilająca szkołę kotłownia węglowa zastąpiona zostanie kotłownią gazowo-olejową. Budynek będzie połączony z istniejącymi budynkami szkolnymi w poziomie parteru (budynek A) oraz piętra (budynek B) poprzez przeszklone przewiązki.