22 czerwca 2024

Wszystko, co musisz wiedzieć przed budową domu

Budowa własnego domu jest marzeniem wielu polaków. Własny dom z ogródkiem, trawą do koszenia w sobotnie poranki i warzywa do doglądania po codziennych trudach na polu zawodowym, są tym, co za cel w życiu obrało wielu z nas. Nie każdy jednak wie, że cel ten okupiony jest wieloma wcześniejszymi przygotowaniami i planami.

Reklamy

 

Od czego zacząć budowę domu?

Jeśli jest się niedoświadczonym inwestorem, a takim zapewne jest większość tych, którzy budują swój pierwszy i prawdopodobnie ostatni dom, to z pewnością uważa się, że budowa domu rozpoczyna się od prostej czynności wykonania fundamentów. Istotnie jest to pierwszy etap w trakcie budowy, jednak zanim nastąpi rozpoczęcie samej budowy, konieczne jest wieloetapowe postępowanie administracyjne, mające na celu uzyskanie wszelkich pozwoleń i zgód oraz zgromadzenie niezbędnej dokumentacji dotyczącej działki i projektu budynku.

Sprawy formalno-prawne, które trzeba załatwić przed rozpoczęciem właściwej budowy to:

Reklamy
  • Zapoznanie się w urzędzie gminy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan ten decyduje i wyznacza rejony pod określony typ zabudowy.
  • Wizyta u geodety celem opracowania map do celów projektowych. Jest to czynność niezbędna do wybrania odpowiedniego projektu domu.
  • Zakup projektu domu – przed przystąpieniem do budowy, konieczne jest posiadanie projektu i planu budynku, który planujemy wybudować. Istnieją dwie drogi stania się posiadaczem takiego projektu. Po pierwsze wybór projektu z katalogu, który oczywiście będzie dostosowany do warunków posiadanej działki. Lub też wykonanie od podstaw całego projektu na zamówienie. Polecamy artykuł na portalu budowlanym, gdzie znajdziesz opis ile kosztuje projektu domu. Opcja druga jest oczywiście znacznie kosztowniejsza, gwarantuje jednak unikalność naszego budynku.
  • Przyłączenie mediów – aby budowa mogła być rozpoczęta, konieczne jest doprowadzenie do działki i przyszłego budynku mediów.

Formalności ciąg dalszy…

Posiadają wszystkie powyższe dokumenty i formalności za sobą, pozostaje tylko jedna ostatnia rzecz od strony prawnej, która dzieli potencjalnego inwestora od rozpoczęcia budowy. Jest to wizyta we właściwym urzędzie, złożenie zgromadzonej dokumentacji i uzyskanie stosownych pozwoleń. Dane starostwo w którym ubiegamy się o zgodę na budowę, ma 65 dni na udzielenie odpowiedzi. W przypadku odpowiedzi negatywnej, nam, jako inwestorowi przysługuje 14 dni na odwołanie się do wojewody.

Po uzyskaniu zgody starostwa na budowę, kolejnym krokiem jest zgłoszenie w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym chęci rozpoczęcia budowy. Uzyskując zgodę można rozpocząć prace budowlane. Zgoda ta utrzymuje się w mocy prawnej przez okres 3 lat. Pamiętajmy, że do uzyskania pozwoleń musi być przeprowadzona odpowiednia adaptacja projektu. Sam zakup dokumentacji nie wystarczy do legalnej budowy domu. Projekt domu musi być dopasowany do warunków zabudowy i wielkości naszej działki.

Reklamy

Start budowy… cegła w dłoń!

Po załatwieniu spraw formalnych można bez przeszkód rozpoczynać roboty budowlane. Jednak i one wymagają podjęcia szeregu decyzji.

Pierwszą jest pora roku rozpoczęcia budowy. Przyjmuje się, że z punktu widzenia bezpieczeństwa budynku i logistyki, najlepszym wyborem na start budowy jest druga połowa marca. Z reguły nie zdarzają się w tym okresie temperatury poniżej zera i opady śniegu, które mogłyby zakłócić budowę, a dodatkowo dni stają się coraz dłuższe, co pozwala efektywnie wykorzystywać posiadany czas.

Drugą ważną decyzją jest metoda budowy. A mianowicie, czy ma być w pełni prowadzona przez wynajętą firmę zewnętrzną, która zatrudni podwykonawców i we własnym zakresie zakupi potrzebne materiały budowlane. Czy może lepiej jest prowadzić budowę samemu i w pełni samodzielnie kontrolować wszystkie procesy?

Pierwszy sposób jest zdecydowanie wygodniejszy i szybszy w wykonaniu, jednak o wiele droższy. Takie rozwiązanie potrafi podnieść koszt inwestycji nawet o 20-30%. Natomiast zajęcie się wszystkim osobiście pozwala na uzyskanie sporych oszczędności, jednak okupionych ogromną pracą i wieloma przepracowanymi nad tym projektem godzinami.

Co warto wiedzieć dodatkowo?

W trakcie prowadzenia tego typu inwestycji konieczne jest skrupulatne prowadzenie wszelkich działań prawnych i formalno-prawnych. Jednymi z najczęściej popełnianych w tym przypadku błędów, to brak informacji stosownego urzędu o rozpoczęciu budowy oraz o jej zakończeniu i rozpoczęciu użytkowania budynku. Oba te zaniedbania wiążą się z wysokimi karami grzywny. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi – zobacz jak wybrać projekt domu (po kliknięciu w link przejdziesz do krótkiego poradnika).

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)