Wystawa plakatu chopinowskiego

Hrubieszów

Reklamy

Jednym z działań artystycznych upamiętniających „Rok Chopinowski” jest ogólnopolska akcja „200 wystaw na 200 Rocznicę Urodzin Chopina” – otwarcie hrubieszowskiej ekspozycji odbyło się 18 marca 2010 r.

***

Rok 2010 został ogłoszony przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego „Rokiem Chopinowskim” w związku z przypadającą na ten rok dwusetną rocznicą urodzin tego wielkiego, znanego na całym świecie kompozytora.

Z tej okazji w całym kraju organizowane są liczne imprezy kulturalne, koncerty i wystawy poświęcone uczczeniu pamięci Chopina i jego nieśmiertelnej muzyki.

Jednym z takich działań artystycznych jest ogólnopolska akcja „200 wystaw na 200 Rocznicę Urodzin Chopina”, której inicjatorem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Jest to efekt zorganizowanego przez Mazowieckie Centrum, wraz z Instytutem Sztuka Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Biurem Chopin 2010 konkursu, którego celem było stworzenie kolekcji plakatu artystycznego o tematyce chopinowskiej.

Konkurs miał charakter zamknięty, do udziału zaproszono 20 wybitnych polskich mistrzów plakatu, którzy prowadzą w wyższych uczelniach artystycznych w Polsce pracownie dyplomujące w zakresie projektowania graficznego. Ponadto każdy zaproszony profesor, rekomendował pięciu grafików ze swego środowiska, którzy wzięli udział w konkursie.

Plonem konkursu jest kolekcja 35 plakatów, która jest pokazywana na całym świecie. Jednym z takich miejsc jest Mała Galeria Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

Otwarcie hrubieszowskiej wystawy odbyło się 18 marca 2010 r. o godz. 10:00. Towarzyszyła jej projekcja multimedialna „Fryderyk Chopin”.

zobacz zdjęcia »