Policjant z hrubieszowskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną rozmawiał z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 2, na temat cyberprzemocy oraz hejtu w sieci.
W okresie panującej pandemii nasze pociechy spędzają dużo czasu w domu. Czy wiemy, co robią przez komputerem i na jakie zagrożenia są narażone w sieci?
W obecnym czasie główną formą spędzania wolnego czasu dzieci jest komputer i dlatego na bezpieczeństwo w sieci trzeba obecnie zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim rozmawiajmy z dziećmi i uczulajmy je, aby były uważne i czujne na treści, które je „zalewają” w wirtualnym świecie.
Przypomnijmy dzieciom kwestię związaną z ochroną naszej prywatności. Wirtualne spotkania, przesyłanie filmów czy zdjęć, podawanie swoich danych nieznajomym osobom – stanowią ogromne zagrożenie. Obraźliwe i wulgarne komentarze w sieci są obecnie częstym problemem. Na różnych forach internetowych, czy portalach społecznościowych mamy do czynienia ze zjawiskiem tak zwanego hejtu. Pamiętajmy jednak, że w wirtualnej rzeczywistości nikt nie jest anonimowy i tym bardziej nie jest bezkarny.
Biorąc pod uwagę te wszystkie zagrożenia, policjanci starają się docierać do młodzieży szkolnej poprzez lekcje online i rozmawiać o problemach. W ubiegły czwartek, policjant z hrubieszowskiej komendy zajmujący się profilaktyką społeczną, przeprowadził kolejne już z cyklu spotkań z uczniami.
Tym razem lekcja online odbyła się z uczniami klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie. Tematem przewodnim spotkania była cyberprzemoc stosowana wobec rówieśników, jej skutki i konsekwencje. Młodzież dowiedziała się czym jest „hejt” oraz jak niebezpieczne może być nieumiejętne, bądź też nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu.
W czasie rozmowy z uczniami policjant radził, jak reagować na agresję słowną w sieci i jak się przed nią chronić.
(info i fot. KPP Hrubieszów / aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak)
Zobacz też:
Laureaci z hrubieszowskiej Dwójki
LubieHrubie na Twitterze