22 stycznia 2025

Zabieg na wyszczuplenie twarzy – na który warto zwrócić uwagę?

To oczywiste, iż wygląd twarzy ulega zmianie wraz z wiekiem. Zmniejsza się ilość kolagenu w skórze, z uwagi na co tkanki wiotczeją i zaburzają owal twarzy. Podwójny podbródek, opadające policzki, luźne powieki – taki wygląd dodaje lat, ale również poszerza optycznie twarz. Wyszczuplenie twarzy jest jednym z zadań, jakie wyznacza sobie nowoczesna medycyna estetyczna. Z jakiego zabiegu wyszczuplającego twarz warto będzie skorzystać?

Wypełniacze

Wyszczuplanie twarzy w gabinecie medycyny estetycznej może odbywać się przy pomocy wypełniaczy. Są one powszechnie używane i prowadzą do poprawy owalu twarzy, wypełnienia zmarszczek, oraz wyszczuplenia. zabiegu wyszczuplającym twarz wypełniaczami stosuje się: wypełniacze syntetyczne, kwas hialuronowy, kolagen, ale także wypełniacze autologiczne – fibryna bogatopłytkowa, CGF oraz osocze bogatopłytkowe. Są one niezastąpione w zakresie modelowania twarzy czy też wolumetrii brody albo policzków. Leczenie z użyciem wypełniaczy jest bezpieczne, szybkie i nieinwazyjne. Związane jest również z niewielkim ryzykiem powikłań. Niewątpliwie lekarze medycyny estetycznej dobierają zawsze indywidualnie typ wypełniacza do twarzy – przykładowo kwasu hialuronowego, do wymogów pacjenta oraz rezultatów, jakie mają być osiągnięte. Na pewno kwas hialuronowy jest jednym z najbardziej popularnych wypełniaczy. A rezultaty z zastosowaniem kwasu hialuronowego na twarz utrzymują się od paru miesięcy do dwóch lat.

Lifting HIFU

Wyszczuplenie twarzy bez stosowania skalpela będzie możliwe za sprawą nowoczesnych metod takich jak lifting HIFU. Wykorzystuje się w nim wysoce skoncentrowane ultradźwięki. Ich wiązka może wnikać aż do trzech warstw: powięzi mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz skóry właściwej, żeby na tej drodze zacząć regenerację zwiotczałych już włókien kolagenowych. Rozgrzana w odpowiednim stopniu tkanka zaczyna proces intensywnego namnażania elastyny oraz kolagenu, włókna się obkurczają, dodając skórze jędrności, zaś komórki tłuszczowe są rozbijane. Zabieg ten pozwala na osiąganie dwóch rezultatów równocześnie: wyszczuplenia twarzy oraz wygładzenia zmarszczek. Technologia HIFU pozwala na zredukowanie znaczących depozytów w tkance tłuszczowej w okolicy twarzy, chociażby podwójnego podbródka. Za sprawą wymiennych kartridżów, działających na różnorodnych głębokościach, parametry zabiegu mogą zostać dostosowane nawet do miejsc delikatnych takich, jak okolice oczu. Optymalne rezultaty można osiągać już po jednym zabiegu, bez konieczności poddawania się ich serii.

Toksyna botulinowa na żwacze

Nierzadkim problemem, z którym mierzą się pacjenci, jest bruksizm. Można go zdefiniować jako patologiczne tarcie zębami o zęby szczęki. Dolegliwość ta nasila się podczas snu albo wybudzania. Przyczyną bruksizmu jest nadaktywność mięśni żwaczy i może doprowadzić do powstania ,,kwadratowej szczęki”, która niezbyt estetycznie wygląda. Dlatego też w przypadku bruksizmu stosowana jest toksyna botulinowa, czyli inaczej botoks, gdyż jej działanie doprowadza w efekcie do bezpiecznego zanikania siły mięśni w płytce ruchowej. Wtedy mięśnie przestają się nadmiernie obkurczać i zakończenia nerwowe nie przesyłają już neuroprzekaźnika. Botoks prowadzi do ograniczenia szczękościsku. Toksyna botulinowa (nazywana potocznie botoksem) to produkt leczniczy, który wykorzystuje się podczas leczenia nie tylko bruksizmu, ale również szczękościsku czy likwidacji migren, nadpotliwości oraz zmarszczek.

­

tekst i fot. mat. partnera