17 kwietnia 2024

Zabytki na Krupówkach, przy których warto zatrzymać się dłużej

Myśląc Zakopane, Krupówki są jednym z pierwszych skojarzeń. Zaraz za nimi pojawiają się Gubałówka, Kasprowy Wierch, Morskie Oko i Giewont. Lokując się w centrum miasta czy to na uboczu w Zakopanem, nie można narzekać na nudę ani latem, ani zimą. Propozycji spędzania czasu w samym centrum jest tak dużo, że na wyjazd najlepiej zarezerwować kilka dni. Zwłaszcza że w mieście pojawiła się nowa usługa, która rozwiązuje problem kwater bez wyżywienia. Z obiadem czy kolacją nie ma problemu, ale już śniadania było często poszukiwane. Dziś zamówisz je z dowozem, a więcej czasu poświęcisz na odwiedzenie ciekawych miejsc.

Atrakcje na Krupówkach

Najbardziej znana ulica Zakopanego liczy już ponad dwa wieki. Kiedyś łączyła Zakopane i Kuźnice. Dziś pełna jest atrakcji, aż trudno je wszystkie zaliczyć. Wśród nich zabytkowe perły. A całkiem niedawno cały deptak zostały wpisany do ewidencji zabytków.

Jednym z pierwszych punktów na mapie miasta, do którego warto skierować swoje kroki jest Muzeum Tatrzańskie. To niezwykłe miejsce, położone w samym centrum miasta, przy Krupówkach 10. Łącznie Muzeum im. Dra Tytusa Chałubińskiego ma 11 filii, rozmieszczonych w różnych miejscach na Podhalu. Jest ono jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, bogate w zbiory. To w tym miejscu poczujesz ducha dawnych lat.

W pobliżu Muzeum Tatrzańskiego mieści się Dworzec Tatrzański (określany również mianem Dworu Tatrzańskiego, kasyna). Odrestaurowany budynek idealnie wpisuje się w architekturę miasta. Choć nazwany jest dworcem, to nigdy nim nie był, a jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku.

Jednym z symboli Krupówek i miasta jest neoromański kościół. Pierwszy murowany w tym mieście. I z nim wiąże się pewna ciekawostka – zegar, który przez lata wskazywał inny czas (lokalny, astronomiczny) niż miało to miejsce. Różnica 20 minut denerwowała turystów i w końcu zegar został przestawiony.

Obok zabytków to przy tej ulicy mieści się wiele atrakcji. To tu wsiądziemy do dorożki, odprężymy i zadziwimy w muzeum szczęścia i iluzji, spróbujemy lokalnych alkoholi w pijalni, a dzieciom zapełnimy czas w parku zabawy.

Regionalne jedzenie na śniadanie i na szlak

Proste, smaczne produkty powstające z tego, co daje podhalańska ziemia, to nowa oferta w Zakopanem. Skierowana do turystów wynajmujących kwatery bez wyżywienia. Aby nie czekać do południa aż otworzą karczmy, najedz się do syta i ruszaj w miasto i na szlaki. Szkoda czasu na czekanie. Na stronie sniadania.com.pl sprawdzisz zestawy. Posiłek jest na ciepło w kilku wersjach. Coś dla mocno wygłodniałych, coś dla lubiących warzywa na talerzu i dla zaczynających poranek od słodyczy. W ofercie są również dodatki, które możesz zabrać ze sobą na szlak.

W ramach śniadania bogaty zestaw i smakowite góralskie rarytasy. W końcu po to jedzie się w góry, by delektować się tamtejszą kuchnią, a nie serkiem kupionym w markecie, który przyjechał z drugiego końca Polski. Te zamawiane na dowóz śniadania Zakopane to między innymi jajecznica, wędzona, swojska kiełbasa, wędzony ser i szynka. Urozmaicone warzywami, owocami i innymi specjałami. Oferta skierowana jest do turystów mieszkających na terenie Zakopanego i Kościeliska – zamówienia składa się online.

Bez względu na to, czy planujesz krótki wypad do Zakopanego, czy dłuższy urlop, Krupówki przemierzysz z pewnością wiele razy. Tym razem warto zatrzymać się dłużej przy zabytkowych miejscach. A dzięki śniadaniom z dowozem, smacznie i do pełna najesz się o poranku.

­

(tekst i fot. mat. partnera)