Zabytkowy, hrubieszowski stary szpital niszczeje…

Jesienią 2009 roku Pan Starosta jeździł do ówczesnego Biskupa zamojsko-lubaczowskiego, by przedtsawić ofertę bezpłatnego przekazania budynku starego szpitala zgromadzeniu zakonnemu, które by w nim zorganizowało hospicjum.

Reklamy

Trzy lata minęły, lecz budynek jak stał pusty, tak nadal stoi. Piękny zabytek niszczeje i nie spełnia żadnej funkcji. Społeczeństwo naszego miasta i powiatu starzeje się i hospicjum, bądź tzw. „dom starców” są potrzebne, gdyż jak na dzień dzisiejszy na terenie powiatu dom taki funkcjonuje jedynie w Smoligowie, zaś najbliższe hospicjum działa w Łabuńkach, w powiecie zamojskim.

Powstanie placówki tego typu w Hrubieszowie jest potrzebne i z pewnością wielu starszych, nie mogących samodzielnie poradzić sobie z trudami dnia codziennego ludzi skorzystałoby z niej. Dziś ci samotnie mieszkający staruszkowie są skazani na całodzienną samotność, przerwaną przez wizytę opiekunki PCK, bądź kogoś z rodziny. Lokalizacja przy szpitalu dla tej inwestycji jest lokalizacją wygodną, na miejscu jest kaplica z przydzielonym kapelanem, więc mieszkańcy mieli by duszpasterską opiekę.

Czy władze powiatowe działają w tej sprawie, czy też zaniechały już poszukiwań inwestora? Może nie ma co szukać poprzez kurię, ale trzeba rozesłać oferty wprost do zakonów? A jeśli nie będzie odzewu, to może trzeba utworzyć fundację, która by poprzez dofinansowania unijne dokonala remontu i adaptacji budynku na powyżej wskazany cel?

Społeczeństwo starzeje się i trzeba pomyśleć o tych, którzy potrzebują całodobowej opieki, gdyż ani rodzina ani oni sami nie są jej sobie w stanie zapewnić. Nie można także  dopuszczać do niszczenia zabytkowego szpitala, gdyż pozostawiony sam sobie z czasem będzie wyglądał tak, jak dawny szpital  św. Edmunda na ul. Czerwonego Krzyża.