Zakończyły się Wędrówki z Gotami

Zajęcia wakacyjne dla dzieci przygotowane i prowadzone przez instruktorów Hrubieszowskiego Domu Kultury – „Wędrówki z Gotami” – dobiegły końca. Dzieci miały okazję poznawania historii naszych przodków, brały udział w różnych grach i konkursach z nagrodami.

Reklamy

Zajęcia wakacyjne trwały 4 tygodnie tj. 04. – 28. 07. 2011r. W tym terminie instruktorzy HDK wraz z pomocnikami (wolontariuszami, praktykantami, stażystami i innymi ludźmi dobrej woli) przeprowadzili intensywną a zarazem wspaniałą pracę z Hrubieszowskimi dziećmi.

Reklamy

W historię plemienia Gockiego, które żyło na naszych terenach na przestrzeni II – IV wieku, wprowadzili nas Bartłomiej Bartecki i Piotr Grzymała. Gościły u nas również Anna Hrychała i Aneta Tęczak, kobiety w strojach gockich i nauczały tkania pasów krajkowych. Zaproszona przez nas grupa Gotów pokazała, jak ówcześnie robiono i wypalano naczynia gliniane.

To był czas intensywny, umysłowo i fizycznie. Zadania, jakie zorganizowali instruktorzy dla uczestników zajęć, były nastawione na wszelki rozwój w wielkim tego słowa znaczeniu. Były zawody sprawnościowe, gdzie drużyny prześcigały się w szybkości, zwinności, precyzji, ale również dokładności. Były zadania logiczne, na przykład szukanie ukrytego skarbu.

Uczestnicy wakacji rozwijali umiejętności manualne. Wycinanie, klejenie, składanie, rysowanie, nawlekanie, skręcanie, dopasowywanie, komponowanie – to to, co było wyzwaniem nie tylko dla dzieci, ale również dla ich opiekunów.

W ostatnim tygodniu wakacji instruktorzy wykorzystali chustę KLANZY i głównie na zabawie z nią skupiały się popołudniowe spotkania. Przypomniano dzieciom historię i zwyczaje ludu gockiego. Prowadzący zabawy dostosowywali je do możliwości uczestników, ich wieku i sprawności fizycznej. W przygotowanych zadaniach niezwykłym zaangażowaniem wykazali się rodzice i opiekunowie, przychodzący z dziećmi na plac przed Hrubieszowskim Domem Kultury.

Niestety czas biegnie nieubłaganie, a wszystko, co dobre szybko się kończy. Nasz wspólny czas zamykamy bardzo pozytywnymi i miłymi wspomnieniami. Jako instruktorzy chcieliśmy podziękować serdecznie wszystkim dzieciom, ich rodzicom oraz osobom, które przyczyniły się do tego, aby te wakacje przebiegły przyjemnie, bezpiecznie i bardzo twórczo.

Wakacje „Wędrówki z Gotami” mogły się odbyć dzięki współpracy, jaką nawiązały ze sobą:
– Hrubieszowski Dom Kultury,
– Urząd Miasta Hrubieszowa,
– Chorągiew Lubelska, Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Hrubieszów.

Jako gospodarz wakacji, Hrubieszowski Dom Kultury kieruje szczególne podziękowania do swoich partnerów oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wykazali chęć pomocy przy prowadzeniu wakacji. Mowa tutaj o stażystach, praktykantach i wolontariuszach. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę Gotów, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością i poświęcić swój czas, aby nasze hrubieszowskie dzieci mogły jak najlepiej poznać ich kulturę i obyczaje.

Dzięki tej współpracy „Wędrówki z Gotami” mogły być wyjątkowe i atrakcyjne zarówno dla instruktorów prowadzących jak i dzieci uczestniczących w zajęciach. Dlatego jeszcze raz dziękujemy w imieniu naszym i dzieci uczestniczących w Wędrówkach z Gotami.

***

Opracowanie M_B