18 kwietnia 2024

Zasady malowania domu, których nigdy nie powinieneś łamać

Żaden projekt poprawy domu nie ożywia, nie upiększa i nie chroni domu tak szybko, skutecznie i w przystępnej cenie jak malowanie zewnętrzne. Nowa warstwa farby może całkowicie odmienić wygląd Twojego domu. Choć malowanie domu może być dużym zadaniem, jest to projekt, który może być zakończony w tydzień lub dwa.

Nie skąp na materiałach

Kup najwyższej jakości farbę, podkład i masę uszczelniającą. Najwyższej jakości farba trwa dłużej i pokrywa lepiej niż słabej jakości farby. Kup farbę, która ma dożywotnią gwarancję na wady w wykończeniu. Płaskie wykończenia, które są preferowane dla siding, zrobią dobrą robotę w ukrywaniu wad i nieprawidłowości. Satynowe i półbłyszczące emalie, używane do wykończenia, są bardziej trwałe i łatwiejsze do mycia. Odwiedź kategorie dom i ogród https://www.mamtoo.pl/dom-i-ogrod/

Wykonaj niezbędne przygotowanie

Aby farba dobrze przylegała, musi być nałożona na powierzchnię, która jest czysta, sucha i nie łuszczy się. Często oznacza to konieczność znacznego skrobania i szlifowania przed malowaniem. Zacznij od umycia powierzchni. Możesz użyć węża i szczotki z wodą i detergentem lub myjki ciśnieniowej. Jeśli używasz myjki ciśnieniowej, uważaj, żeby woda nie wniknęła głęboko w spoiny między sidingami lub nie zniszczyła powierzchni drewna pod wpływem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.

Aby usunąć luźną, łuszczącą się farbę, będziesz potrzebował skrobaka. Do usunięcia twardszej farby i wygładzenia powierzchni dobrze sprawdzi się szlifierka z 5-calową tarczą lub szlifierka z losowo wybraną orbitą. Zacznij od papieru o ziarnistości 60, a następnie użyj papieru o ziarnistości 100.

Nie chodzi o to, żeby usunąć całą farbę – wystarczy usunąć luźną farbę i wygładzić powierzchnię. Użyj szpachli i wypełniacza do drewna, aby wypełnić pęknięcia i dziury. Pozostaw wypełniacz do wyschnięcia, a następnie ponownie przeszlifuj te miejsca. Wyczyść szczotką cały pył, uszczelnij spoiny i pozwól im wyschnąć przed nałożeniem podkładu.

Nałóż więcej niż jedną warstwę farby

Jeśli malujesz gołe drewno lub metal, zacznij od wysokiej jakości podkładu alkidowego, który jest podany na etykiecie farby i pomoże zapobiec krwawieniu farby. Niektórzy malarze lubią zabarwiać podkład w kierunku ostatecznego koloru farby, aby zminimalizować potrzebę nakładania dwóch warstw wykończeniowych. Inni wolą zabarwić podkład na kontrastowy kolor, który podkreśli miejsca, których nie pokryły jeszcze ostatnie warstwy. Po nałożeniu podkładu nałóż pierwszą warstwę wykończeniową. Gdy stanie się lepka, nałóż drugą warstwę nawierzchniową. Warto odwiedzić także https://www.mamtoo.pl/nieruchomosci/

Używaj odpowiednich narzędzi

Używaj wysokiej jakości pędzla, wałka, a w niektórych domach także opryskiwacza bezpowietrznego, który można wypożyczyć w większości centrów remontowych lub wypożyczalni narzędzi. Najłatwiejszym sposobem nakładania podkładu i farby na powierzchnię z fakturą jest rozpylenie ich za pomocą opryskiwacza bezpowietrznego, a następnie ręczne wałkowanie w celu zapewnienia przyczepności.

­

tekst i fot. mat. partnera