Żeby zacząć mówić o zastosowaniu chelatów w rolnictwie, należałoby wyjaśnić ich pojęcie. Chelaty są to związki kompleksowe, w których cząsteczka organiczna łączy się z pierwiastkiem metalu. Tak tworzą się trwałe, ale rozpuszczalne w wodzie związki, które mają wszelakie zastosowania. Mówi się, że chelaty pojawiły się na świecie w tym samym czasie, co życie. Naturalnym chelatem jest chlorofil, który znajduje się w „krwiobiegu” roślin albo hemoglobina, występująca we krwi.
Wykorzystanie chelatów przez człowieka
W latach trzydziestych XX wieku zaczęto je stosować w medycynie, przemyśle tekstylnym, czy w analityce medycznej, jako chelator kwas cytrynowy, który oddziałując z kationami – łapał metale. Wykorzystywany był (i jest do dzisiaj) do chelacji kationów metali dwuwartościowych, jako sól sodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego. Dzięki czemu można stosować m.in., terapię odtruwającą przy zatruciach ołowiem. Podawana w postaci kroplówek, czy nawet tabletek, mniejsza również złogi miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Tak więc chelaty usuwają zbędne i trujące substancje z organizmu. To jednak nie jest jedyna ich funkcja. Chelaty aminokwasowe (glicynowe) dostarczają niezbędnych organizmowi mikro- i makroelementów, takich jak magnez, żelazo, czy wapń. Przykładowo żelazo w formie chelatu, ze względu na swoją organiczną budowę, jest znacznie lepiej przyswajalny. Nie ma więc obaw, że takie minerały, jak chrom czy cynk zostaną przedawkowane. Dzięki procesowi chelatowania nie będą one szkodliwe, a ponadto zostaną bezpiecznie usunięte z organizmu człowieka. Współczesna medycyna dowodzi, że chelaty leczą schorzenia typu miażdżyca i choroba wieńcowa, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, Alzheimera, zapalenie stawów oraz łuszczycę. Zwiększają również popęd seksualny i poprawiają koordynację ruchową.
Inne zastosowanie chelatów – chelaty nawozowe i paszowe
Warzywa, owoce i inne rośliny powinny być odpowiednio nawożone. Często niezbędnych składników dostarczają im nawozy sztuczne. We współczesnym rolnictwie można znaleźć wiele możliwości, odnośnie wyboru preparatów bogatych w minerały, które mogą znacznie poprawić kondycję roślin. To właśnie chelaty zastępują dziś naturalne nawozy. Ich odpowiednia budowa przenika przez błony komórkowe roślin i powoduje większą przyswajalność składników mineralnych. Ponadto, chelaty nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. To jednak nie jedyne ich zastosowanie. Wykorzystuje się je również w paszach dla zwierząt (chelaty paszowe) w postaci mikroelementów, które nie eliminują witaminy C, E czy witamin z grupy B. Są one przyswajalne przez organizm zwierzęcia w taki sposób, że docierają w miejsca, gdzie występują ich braki. Aby mieć pewność co do biodegradacji czy bioprzyswajalności chelatów, należy wybierać preparaty, które zostały wcześniej dobrze przetestowane przez odpowiednie laboratoria. Taki pewnik może dać firma arkop.pl, która postawiła nacisk na autoryzowane laboratoria i stworzyła gamę produktów według swoich autorskich receptur, specjalnie dedykowanych dla zwierząt i roślin.
fot. mat. sponsora