Zdolność kredytowa – w jaki sposób ją podrasować?

Zdolność kredytowa wpływa na wysokość kwoty zobowiązania oraz na to, czy bank zdecyduje się na przyznanie środków, o jakie się ubiegamy. To najistotniejszy czynnik wpływający na sukces naszego wniosku. Instytucje finansowe biorą pod uwagę zarobki, rodzaj zatrudnienia oraz dotychczasową historię spłat. Poznaj poniższe sposoby na poprawienie zdolności kredytowej, aby w przyszłości mieć większe szanse na uzyskanie kredytu.

Reklamy

 

Zweryfikuj swoją historię w BIK

Opóźnienia w płatnościach i zaległe raty dyskwalifikują potencjalnego kredytobiorcę już na samym początku. Jeszcze przed złożeniem wniosku należy sprawdzić swój raport w Biurze Informacji Kredytowej i – jeśli to konieczne – spłacić lub zamknąć dawniejsze zobowiązania. W celu ulepszenia historii warto zaciągnąć kredyt konsumencki na niewielką kwotę i regularnie go spłacać. Podniesie to tzw. scoring punktowy.

Reklamy

Znajdź dodatkowego kredytobiorcę

Zobowiązanie można dzielić z kimś innym, nawet z kilkoma współkredytobiorcami. Skutecznie podniesie to zdolność kredytową i zminimalizuje ryzyko ze strony banku. Trzeba jednak pamiętać, że osoba zgłoszona razem z nami do kredytu musi wykazać się nieskazitelną historią kredytową oraz być kimś, komu ufamy.

Zrezygnuj z limitów na koncie i kart kredytowych

Kiedy instytucje finansowe wyliczają zdolność kredytową, dodają 3-5% wartości dostępnego limitu do miesięcznych zobowiązań. Produkty takie jak karty kredytowe, nawet jeśli z nich nie korzystamy, zmniejszają szansę na uzyskanie upragnionych środków, dlatego lepiej zlikwidować dodatkowe obciążenia.

Postaraj się o stabilność zatrudnienia

Warto ubiegać się o umowę o pracę na czas nieokreślony. Umowa o dzieło i umowa zlecenie nie gwarantują bowiem ciągłości zarobków. Staż w firmie, w jakiej jest się zatrudnionym w momencie składania wniosku o kredyt, powinien wynosić 3-6 miesięcy. Jeśli pozostaje się bez pracy dłużej niż 2 tygodnie, lepiej wstrzymać się z pożyczaniem pieniędzy z banku.

Wydłużenie okresu spłaty

To chyba najprostszy sposób na zwiększenie zdolności kredytowej. Taka decyzja ma jednak swoją cenę – wzrasta całkowity koszt zobowiązania.

Wybierz rodzimą walutę

W ubiegłych latach zaciągnięcie kredytu w obcej walucie nie oznaczało wymogu posiadania wysokiej zdolności kredytowej. Wówczas to właśnie kredyty w złotówkach były uznawane za droższe. Aktualnie trend ten się odwrócił. Co więcej, przy obliczaniu zdolności kredytowej banki zawyżają koszty związane z przewalutowaniem. Zatem najbardziej opłacalne i bezpieczne wydają się zobowiązania w złotówkach.

Nie składaj wielu zapytań

Duża liczba wniosków obniży scoring punktowy w BIK i zmniejsza szansę na uzyskanie kredytu. Lepiej nie składać więcej niż trzech wniosków w trzech różnych bankach.

Zdecyduj się na raty stałe

Bank oceni zdolność kredytową kredytobiorcy na podstawie planowanej pierwszej raty. Z tego powodu w oczach kredytodawcy korzystniejsza wydaje się być decyzja o wyborze kredytu ze stałymi, równymi ratami, niższymi o około 20% od pierwszej raty przy kredycie z ratami malejącymi.

Warto oszacować swoją zdolność kredytową jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy (więcej o zdolności kredytowej dowiesz się tutaj). Jeżeli okaże się, że wymaga ona ulepszenia, należy skorzystać z wyżej opisanych rad. Dzięki nim zwiększymy nasze szanse na uzyskanie środków, o jakie wnioskujemy i nie zaburzymy historii w BIK.

 

fot. mat. sponsora