29 września 2023

Zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

We wtorek, 6 X 2009 r. w Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie odbyło się comiesięczne zebranie Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie. Przebiegło ono zgodnie z planem, była też minuta ciszy i odwiedziny.

***

Reklamy

Zebranie otworzył członek Zarządu p. Zbigniew Kasprowicz witając wszystkich przybyłych i podając plan zebrania, które zostało przyjęte. Niestety jak to ostatnio dość często bywa, po rozpoczęciu zebrania, minutą ciszy została uczczona pamięć zmarłego 22 09 2009 r. w wieku 87 lat członka Środowiska p. por. Józefa Gałczyńskiego ps. „Sowa” z Kułakowic III, który został pochowany na cmentarzu w Teratynie.

Reklamy

Następnie został omówiony udział członków Środowiska w uroczystościach 17 IX na cmentarzu wojennym w Hrubieszowie z okazji napadu Armii Czerwonej na Polskę w 1939 r., podczas której delegaci złożyli wieniec na pomniku i zapalili znicze.

Omówiono również udział w wielce uroczystym odsłonięciu 28 IX Pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939. Tutaj uczestniczyli członkowie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie oraz ich Sztandar trzymany przez członków Jednostki Strzeleckiej 2020 z Hrubieszowa w składzie: st. strz. Łukasz Słupski, strz. Bartłomiej Zając i strz. Kamil Zalichta. Złożono również wieniec i zapalono znicze.

W dalszym ciągu zebrania omówiono sprawy bieżące i plany na przyszłość. Jednym z ważniejszych zadań będzie impreza sportowo – patriotyczna (halowa piłka nożna gimnazjalistów z Hrubieszowskich szkół) 2 XII br. od g. 10.00 w Sali Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie.

W związku z upływem kadencji obecnego Zarządu, zapowiedziano również wybory nowego Zarządu Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie.

Po zebraniu, pięcioosobowa delegacja Środowiska udała się do Moniatycz w odwiedziny do założyciela i wieloletniego członka Zarządu tegoż Środowiska p. Ferdynanda Kaweckiego, który po kłopotach zdrowotnych, pomimo ukończonych 85 lat w miarę posiadanego zdrowia, będzie dalej starał się wspomagać w działalności, jakby nie było tego swojego „dziecka”.

***

Następne zebranie

Odbędzie się we wtorek dn. 3 listopada 2009 r. od godz. 9.00 w Muzeum w Hrubieszowie. Na zebranie oprócz stałych członkiń i członków, zapraszamy sympatyków i chętnych do współpracy.

***

Opracował – mak

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009