Nadeszła jesień, więc zadałem pytania lekarzowi – kardiologowi p. Markowi Horbaczewskiemu z Chełma, ale rodem z Hrubieszowa, byłemu lekkoatlecie Unii i pomimo 50 lat amatorsko ćwiczącemu nadal – jak się zachowywać w tak zmiennym pogodowo okresie, szczególnie, żeby się nie przeziębiać?
Jak się zachowywać w tak zmiennym pogodowo okresie, szczególnie, żeby się nie przeziębiać?
Odpowiada lekarz – kardiolog p. Marek Horbaczewski
1. Nadeszła jesień, jak uchronić się przed przeziębieniami?
– Ubierać się należy cieplej, szczególnie cieplejsze buty (grubsza podeszwa i coś na głowę) adekwatnie do temperatury, ale też nie przegrzewać się.
2. A jednak przeziębiłem się, czy można się samemu wyleczyć, jeżeli tak, to np. jak?
– Można, jak jest gorączka posiedzieć w domu, leki przeciwgorączkowe, metody domowe, tradycyjne, w tym okresie nie przemęczać się, nie pracować ciężko, co oznacza, też nie trenować!
3. Czy lepiej jednak należy udać się natychmiast do lekarza?
– Unikać lekarzy 😉 Dopiero jak po kilku dniach brak poprawy a nawet pogorszenie, utrzymuje się gorączka, to należy iść do lekarza, tak leczą się ludzie w całej cywilizowanej Europie i jakoś nie słychać, żeby masowo umierali ;-). Tyko w Polsce tydzień bez wizyty u lekarza to tydzień stracony!
4. Jakie choroby są związane z przeziębieniami?
– Musielibyśmy sprecyzować, co rozumiemy pod pojęciem „przeziębienie”. Zakładam, że chodzi o gorsze samopoczucie z katarem, kaszlem, bólami mięśni i gorączką, są to objawy bardzo ogólne, które mogą towarzyszyć innym chorobom lub być ich początkiem.
5. Nieleczone, długotrwałe przeziębienie może spowodować, że…?
– Zachorujemy na zapalenie oskrzeli, płuc, zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia itp.
6. Czy to prawda, że dziurawe zęby mogą przyczynić się do szybszego przeziębiania się?
– Zepsute zęby mogą być przyczyną (punktem wyjścia) wielu groźnych chorób. Czy przyczyniają się do przeziębień? – Jako sytuacja obniżonej odporności pewnie sprzyjają powikłaniom, tak czy inaczej należy bardzo dbać o zęby, dla ogólnej zdrowotności.
7. Czy amatorsko można w tym okresie na dworze uprawiać sporty, jeżeli tak, to, jakie?
– W okresie przeziębienia – nie, w okresie jesieni, jak najbardziej! To najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia. Jakie? – takie, jakie się lubi ;-).
8. To jak należy się ubierać do ćwiczeń na świeżym powietrzu?
– Adekwatnie do temperatury, niezbyt ciepło, wychodząc na trening powinno nam być chłodno, ruch nas rozgrzeje, preferuję ubrania z nowoczesnych tkanin oddychających, bo są lekkie, odprowadzają pot. Może też być nowoczesna, cieniutka wełna, bardzo polecam! Koniecznie coś na głowę!
9. Czy doktor osobiście nadal amatorsko trenuje (biega)?
– Jak wcześniej pisałem, mam kontuzję kolana, więc nie trenuję, mogę sobie potruchtać i to czasem robię, ale pracuję dużo fizycznie na innym polu, więc z kondycją nie jest najgorzej. W listopadzie znowu jadę w Himalaje na ponad 3 tygodnie i nie mogę ryzykować pogorszenia sprawności nogi, po powrocie zamierzam wrócić do biegania.
Dziękuję za odpowiedzi – mak
– Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia panu i czytelnikom LubieHrubie.
Marek Horbaczewski
Wywiad i opracowanie – Marek A. Kitliński (mak)
Na zdjęciu – lekarz/kardiolog a zarazem maratończyk Marek Horbaczewski.