15 czerwca 2024

Zespół CATL z wizytą w 2 hrubieszowskim pułku rozpoznawczym

Pod koniec lutego 2013 r. rotmistrz Bronisław Piasecki (ur. 1915 r.) oraz porucznik Eugeniusz Jędrusyna (ur. 1915 r.) byli gośćmi Jednostki Wojskowej w Hrubieszowie. Miłą niespodzianką okazało się zaproszenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej na to niecodzienne spotkanie.

Reklamy

Pod koniec lutego 2013 r. rotmistrz Bronisław Piasecki (ur. 1915 r.) oraz porucznik Eugeniusz Jędrusyna (ur. 1915 r.) byli gośćmi Jednostki Wojskowej w Hrubieszowie. Obaj Panowie służyli w 2 Pułk Strzelców Konnych w latach 1937 – 1939 i pomimo podeszłego wieku z ochotą dzielili się wspomnieniami minionego czasu. Miłą niespodzianką okazało się zaproszenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej na to niecodzienne spotkanie. Stało się ono okazją do wykorzystania zgromadzonych dotychczas archiwaliów poprzez prezentację fotografii dotyczących 2 Pułku Strzelców Konnych w okresie międzywojennym. Większość prezentowanych materiałów zostało przekazanych do CATL przez pana Janusza Jędrzejewskiego, którego ojciec plut. Witold Jędrzejewski i dziadek st. wachmistrz Jan Rękal również służyli w 2 PSK. Pan Jędrzejewski także był obecny na spotkaniu, udostępniając przyniesione ze sobą pamiątki dotyczące żołnierskiej służby swoich krewnych.

Wizyta kombatantów w 2 hrubieszowskim pułku rozpoznawczym to wycieczka sentymentalna, pełna emocji i wzruszających momentów, których dostarczyło także zwiedzanie koszar i Sali Tradycji 2 pr. Widniejący w niej cytat: „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” miał się ziścić, gdy obaj zaproszeni goście odśpiewywali pieśni niegdyś często goszczące na ustach żołnierzy 2 Pułku Strzelców Konnych oraz partyzantów.

Reklamy

Dowódca 2 pr. płk. Piotr Bieniek podziękował zacnym gościom za wizytę i życząc dużo zdrowia zaprosił do kolejnego przyjazdu do hrubieszowskiej jednostki.

Dziękujemy pani Edycie Biszczat i st. chor. Arkadiuszowi Rycerzowi za zaproszenie CATL-u na to wyjątkowe spotkanie. 

Reklamyźródło i fot. MBP Hrubieszów