22 stycznia 2025

Ziemia hrubieszowska w poezji i prozie

„Poezja jest rodzajem muzyki, trzeba ją słyszeć by móc o niej sądzić” [Wolter]. W myśl tej maksymy Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, już po raz dziesiąty, zorganizowała Konkurs Recytatorski Ziemia Hrubieszowska w poezji i prozie. Tegoroczna edycja odbyła się 26 X 2011 roku, z braku warunków lokalowych w bibliotece, recytatorzy prezentowali się w klimatycznych murach hrubieszowskiego Muzeum im. ks. St. Staszica.

Reklamy

Rodzima poezja i proza w mniejszym lub większym stopniu przyczynia się do budowy więzi z Hrubieszowszczyzną. Intencją organizatorów Konkursu rokrocznie jest ukazanie tradycji i piękna Ziemi Hrubieszowskiej, a celem – krzewienie idei regionalizmu, ukazanie historii oraz stworzenie warunków do szerszego zaprezentowania poezji i prozy twórców związanych z naszym regionem.

Reklamy

Tegoroczna jubileuszowa X edycja była też wydarzeniem szczególnym, gdyż stała się ona okazją do upamiętnienia 90 rocznicy urodzin regionalnej poetki Kazimiery Wiśniewskiej, 50 rocznicy opublikowania jej pierwszego wierszyka w „Świerszczyku” oraz 10 rocznicy śmierci.

Reklamy

Uczestnicy Konkursu prezentowali się w następujących kategoriach:
A – uczniowie klas I-III szkół podstawowych
B – uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych
C – uczniowie gimnazjów
D – uczniowie szkół średnich

W przesłuchaniach finałowych przed Jury zaprezentowało się 41 osób. Po wnikliwej analizie wszystkich prezentacji, Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić:

– w kategorii A
1. Agnieszkę Beń – SP nr 1 w Hrubieszowie
2. Klaudię Koszałko – SP nr 1 w Hrubieszowie

– w kategorii B
1. Natalię Łatę – ZS Miejskich nr 2 w Hrubieszowie
2. Kamilę Łopocką – SP nr 1 w Hrubieszowie
3. Oliwię Wołyniec – SP nr 1 w Hrubieszowie
4. Weronikę Żytowiecką – ZS Miejskich nr 2 w Hrubieszowie
wyróżnienie dla Mileny Michowicz – SP nr 1 w Hrubieszowie

– w kategorii C
1. Barbarę Marut – Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie
wyróżnienie dla Katarzyny Bucior – Publiczne Gimnazjum przy ZS nr 2 w Hrubieszowie

– w kategorii D
1. Joannę Mołodecką – ZS nr 2 w Hrubieszowie
wyróżnienie dla Klaudii Anioł – ZS nr 1 w Hrubieszowie, Magdaleny Rudzińskiej – Technikum ZDZ w Hrubieszowie, Karoliny Wolańczuk – ZS nr 1 w Hrubieszowie

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Hrubieszowa, a uczestnicy pamiątkowe podziękowania za udział w konkursie.

Władysław Broniewski kiedyś napisał: „Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co… Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą…” decyduje indywidualna wrażliwość, a przy takich wydarzeniach jak konkurs również stworzenie przestrzeni dla recytacji i sposób przekazu. Wszyscy uczestnicy Finału Konkursu zorganizowanego w tym samym dniu co cały przegląd, o godz. 1400 , mieli okazję do zajrzenia w głąb siebie, refleksji, zadumy, nierzadko wzruszenia. To bardzo ważne w dzisiejszym chaosie cywilizacyjnym, bo jak twierdzi Josif Brodski „człowieka, który czyta poezję, jest trudniej złamać niż tego, który jej nie czyta.”

***

Jolanta Janiec
Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów
MBP w Hrubieszowie