1 maja 2024

Zlikwidowano 9 grup przestępczych zajmujących się przemytem ludzi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, rozbili aż dziewięć międzynarodowych, zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się przemytem imigrantów do krajów Europy Zachodniej.

Przestępcza działalność przemytników ludzi, miała charakter stricte zorganizowany i międzynarodowy. Była prowadzona na dwóch kierunkach przerzutowych, tzw. „szlakiem białoruskim” oraz „szlakiem bałkańskim”.

W pierwszym przypadku migranci ze swoich krajów pochodzenia drogą lotniczą przedostawali się do Rosji lub bezpośrednio na teren Białorusi, skąd dowożeni byli w rejon granicy polsko – białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych. Po stronie polskiej odbierani byli przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące, a następnie samochodami transportowani do krajów Europy Zachodniej.

W „szlaku bałkańskim” zidentyfikowany kanał przerzutowy przebiegał z kraju pochodzenia migrantów do Europy drogą morską, następnie lądową przez kraje Europy południowej, aż do Polski, a docelowo do krajów Europy Zachodniej.

Czytaj: Tragedia na zbiorniku wodnym. Pod 15-latkiem załamał się lód

Działalność funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Prokuratury Okręgowej w Zamościu skutkowała rozbiciem struktur 9 niezależnych, międzynarodowych grup przestępczych w ramach 11 śledztw.

W skład opisywanych grup przestępczych wchodzili zarówno obywatele Polski, jak również cudzoziemcy przebywający na terytorium naszego kraju oraz innych krajów europejskich, a także krajów pochodzenia nielegalnych migrantów.

Przeprowadzone do chwili obecnej działania doprowadziły do przedstawienia zarzutów 73 organizatorom i członkom przestępczych organizacji, pełniących w nich rolę zarówno liderów, jak również kierowców, których zadania polegały na transporcie nielegalnych migrantów, a tym samym umożliwieniu im przedostania się do krajów docelowych Europy Zachodniej.

Osoby te usłyszały zarzuty działania w ramach struktur zorganizowanych grup przestępczych, zaangażowanych w proceder organizowania innym osobom nielegalnej migracji. W kilku przypadkach, w związku z ujawnieniem i zabezpieczeniem środków narkotycznych podejrzani usłyszeli również zarzuty o przeciwdziałaniu narkomanii. Wobec 36 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zobacz: Ku przestrodze! Zobacz nagranie wypadku [WIDEO]

Zgromadzony materiał pozwala stwierdzić, Iż pojedynczy migranci chcąc dostać się do jednego z krajów Europy Zachodniej musieli przeznaczyć na ten cel kwotę około 5000 dolarów lub Euro, natomiast tzw. „kurier” przewożący migrantów przez Polskę otrzymywał kwotę od 300 do 500 dolarów lub Euro za każdą osobę.

Przestępcy w wielu przypadkach do wewnętrznych rozliczeń wykorzystywali obrót tzw. „kryptowalutami”.

Do chwili obecnej na poczet przyszłych kar udało się zabezpieczyć mienie o wartości około pół miliona złotych. Zdecydowaną większość migrantów stanowili obywatele państw takich jak Syria, Iran i Afganistan. W skład grup przestępczych wchodzili głównie obywatele Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Turkmenistanu i Azerbejdżanu, a także obywatele naszego kraju.

Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawy mają charakter rozwojowy.

Zobacz też:

Dwukrotnie podpalił budynki w gm. Dubienka. Straty oszacowano na 150 tys. [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



info i fot. NOSG / DS