Zmarł Przemysław Gintrowski

Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł dziś Przemysław Gintrowski, wybitny pieśniarz i kompozytor, legendarny bard „Solidarności”, wielki patriota, przyjaciel „Gazety Polskiej”.

Reklamy

Przemysław Gintrowski od końca lat 70. związany był z opozycją antykomunistyczną. Zasłynął wspólnymi występami z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim. Byli bardami opozycjami – ich spektakl poetycko-muzyczny „Mury” przeszedł do historii polskiej kultury.

Występował też samodzielnie. Był autorem i wykonawcą pięknych piosenek, układanych często do poezji Zbigniewa Herberta (płyta „Raport z oblężonego miasta”). Tworzył muzykę teatralną i filmową, m.in. do „Matki Królów”.

Po tzw. transformacji pozostał wierny solidarnościowym ideałom. Nie bał się wspierać niepodległościowych środowisk, gdy inni twórcy lgnęli w tym czasie do „salonu”. Nie bał się mówić prawdy. Występował nawet wtedy, gdy był już ciężko chory – dobro wspólne było dla niego ważniejsze.

W styczniu 2012 roku na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” pisał:

10 kwietnia 2010 r. był takim punktem, od którego wszystko zaczęło się toczyć gorzej. Zamiast się piąć – zaczęliśmy zjeżdżać. Wynika to z przyzwolenia na brak elementarnych standardów. Śledztwo powinno być prowadzone w sposób przejrzysty, a dziennikarze powinni patrzeć na ręce śledczym. Kiedy słyszę, że „wszystko już zostało wyjaśnione”, to wszystko się we mnie przewraca. Jak można tak mówić, skoro nie mamy podstawowych dowodów: wraku i czarnych skrzynek?

Więcej »

 
 
 
Źródło: niezależna.pl
(foto. Andrzej Hrechorowicz)