23 lipca 2024

Zmarła Teresa Buszkiewicz ps. „Terka”

W dniu 10 lipca 2018 r. w wieku 90 lat odeszła na wieczną wartę ś.p. sierżant Teresa Buszkiewicz z domu Szczerbicka ps. „Terka”.

Reklamy

 

Urodziła się 24.03.1928 r. we Włodzimierzu Wołyńskim, tam chodziła do szkoły i wychowywała się wraz z rodzeństwem. Bardzo boleśnie przeżyła wybuch II wojny światowej, wkroczenie Rosjan 17 września na teren Rzeczpospolitej Polskiej, jak również ludobójstwo Polaków dokonane przez ukraińskich nacjonalistów.

Mimo młodego wieku, wstąpiła w marcu 1943 roku do konspiracji we Włodzimierzu Wołyńskim, następnie została przeniesiona do Zgrupowania „Osnowa” 23 pułku piechoty 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i jako sanitariuszka udzielała pomocy medycznej rannym żołnierzom w walkach z Niemcami i Ukraińcami.

Reklamy

Po wojnie wyszła za mąż, urodziła i wychowała troje dzieci. Pracowała przez wiele lat, jako kierownik sklepu odzieżowego w MHD, aż do przejścia na emeryturę.

Straciliśmy cennego świadka tych okrutnych wydarzeń. Za zasługi dla Obronności Rzeczpospolitej Polskiej została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Obrońców Wołynia 1939 – 1944 oraz Krzyżem Armii Krajowej.

Reklamy

 

Cześć Jej Pamięci!

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!

 

Środowisko Żołnierzy 27. WDPAK w Hrubieszowie

 

 

źródło i fot. WM / ŚŻ27WDPAK