15 czerwca 2024

Żonkile – Nie było żadnej nadziei

19 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyło się spotkanie, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, dla uczczenia 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Reklamy


W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 i z Zespołu Szkół Nr 3 w Hrubieszowie wraz z nauczycielami oraz słuchacze Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu na temat przebiegu powstania w getcie warszawskim, który wygłosił dr Adam Puławski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Następnie zebrani wzięli udział w internetowej premierze filmu: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Film przygotowany został przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a zrealizowano go metodą animacji poklatkowej. Pozwoliło, to na ukazanie przebiegu powstania z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów, a także na pokazanie dramatyzmu powstania z całym ładunkiem emocjonalnym.

Reklamy

19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. W nierównej walce, słabo uzbrojeni bojownicy wytrwali trzy tygodnie. 

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, paląc domy, zabijając i wywożąc do obozów ocalałych Żydów. Nielicznym bojownikom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Po latach, podczas spotkań z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego powstania, odpowiedział: „Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”. Z postacią Marka Edelmana łączy się tradycja przekazywania papierowych żonkili, które są symbolem pamięci, szacunku i nadziei. 

Reklamy

On, w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim, dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Uczestnicy i goście spotkania w Bibliotece, otrzymali także papierowe żonkile, które wykonane zostały w pracowniach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie i w Hrubieszowie. 

Uczestnicy i terapeuci z wielkim zaangażowaniem wykonali ponad 200 tych symbolicznych kwiatów.

 

 

BPH