15 czerwca 2024

ZS nr 1: Lepiej zapobiegać…

Pani Agnieszka Kwiatkowska pracownik Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Narkomanii realizowała w Zespole Szkół nr 1 temat „Mity i kity o narkotykach”.

Reklamy

Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży w jaki sposób narkotyki i dopalacze wpływają na organizm młodego człowieka, jakie są konsekwencje prawne posiadania i rozpowszechniania środków psychoaktywnych. Wspólnie z młodzieżą ustalono najczęstsze przyczyny sięgania młodych ludzi po narkotyki oraz ukazano jakie są tego skutki. Na koniec spotkania obalono kilka mitów związanych z narkotykami, które krążą wśród młodzieży.

Ku przestrodze na sylwetkach znanych ludzi, sięgających po środki psychoaktywne pokazano jak zmienia się wygląd takiego człowieka. Spotkania z młodzieżą odbyły się 15 i 20 listopada. Wzięły w nich udział  klasy I A i II A.

Reklamy

Z uwagi na to, że rodzice jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące zachowanie swoich dzieci, postanowiono zainteresować tym tematem również ich.

Kontynuacją zajęć z młodzieżą, było spotkanie z ich rodzicami, które odbyło się 27 listopada. Pani Agnieszka uświadomiła rodziców jak rozpoznać osobę będącą pod działaniem środków psychoaktywnych, jakie symptomy świadczą o zażyciu oraz z jakimi rodzajami środków możemy się obecnie spotkać. Zaproszony gość mówił również o szkodliwym działaniu używek na młody organizm oraz o tym, co zrobić, kiedy zauważymy niepokojące objawy u swojego dziecka.

Reklamy

O szkodliwości i zagrożeniach związanych z używaniem środków psychoaktywnych przez młodych ludzi mówi się dziś bardzo dużo. Różne są jednak opinie młodzieży na temat narkotyków. Niektórzy uważają, że jedne są miej szkodliwe od drugich i po ich spożyciu nic  nam się nie stanie.           Prawdą jednak jest to, że jedne uzależniają szybciej, a drugie trochę wolniej. Natomiast trzeba pamiętać i uświadamiać młodzież o tym, że wszystkie z tych substancji prowadzą do problemów nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej i społecznej.

 

Monika Jabłońska  Oddział ŚHP 3-12 w Hrubieszowie