12 kwietnia 2024

ZS nr 1: Nie warto eksperymentować…

Dopalacze to rodzaj narkotyków, które są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Coraz częściej po substancje psychoaktywne sięgają bardzo młode osoby, często nieświadome ich zagrożenia.

 

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, wywołują w organizmie określone stany – odurzenie, halucynacje czy euforię. Konsekwencje zażycia dopalaczy bywają bardzo przykre, są to m.in.: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą doprowadzić do samobójstwa lub zabójstwa, niewydolność nerek lub wątroby.

Aby pokazać młodzieży, z czym wiąże się zażywanie środków psychoaktywnych, 3 października aktorzy krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” w sugestywny sposób przedstawili historię uzależnienia – „Z początku niewinna zabawa zmieniła się w koszmar, a następnie w uzależnienie, które nie pozwalało nawet na spokojny sen. Retrospekcje zaczynają mieszać się z rzeczywistością, a Laura czuje przerażenie” – czytamy w opisie widowiska na stronie teatru.

Spektakl „Laboratorium życia” został zaprezentowany w ramach realizacji programu profilaktycznego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hrubieszowie, któremu to serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tym przemawiającym do wyobraźni młodzieży spektaklu.

Uczestniczyli w nim uczniowie z klas: I b, I c, II a i II tb. Koordynacją działania na terenie szkoły zajęła się Monika Jabłońska – pedagog szkolny.

 

Opracowanie i foto: Daniel Buchowiecki