7 sierpnia, na osiedlu „Zielone” w Hrubieszowie, odbyły się ćwiczenia terenowe w zakresie ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Organizatorem ćwiczeń było Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Bug” oraz Miasto Hrubieszów, logistycznym zajęli się druhny i druhowie OSP Hrubieszów.
Celem ćwiczeń było:
– poznanie technicznych i operacyjnych walorów sprzętu ratownictwa drogowego i medycznego pozyskanego przez ochotnicze straże pożarne w ramach realizacji projektu przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Bug” pod nazwą „Wzmocnienie potencjału ochotniczych straży pożarnych w ratowaniu ofiar wypadków na drogach woj. lubelskiego i obwodu wołyńskiego”,
– doskonalenie umiejętności taktycznych w zakresie ratownictwa drogowego i udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej,
– poznanie sposobów i technik oraz procedur zabezpieczenia terenu akcji z wykorzystaniem sprzętu będącego w dyspozycji jednostek straży,
– wymiana doświadczeń w zakresie działań związanych z ratownictwem drogowym oraz poznani koniecznych potrzeb szkoleniowych.
Uczestnikami ćwiczeń były jednostki OSP z gmin powiatu hrubieszowskiego uczestniczące w projekcie:
gmina Horodło – OSP Strzyżów i OSP Matcze,
gmina Hrubieszów – OSP Czerniczyn,
gmina miejska Hrubieszów – OSP Hrubieszów,
gmina Mircze – OSP Mircze,
gmina Werbkowice – OSP Werbkowice
oraz gościnnie z gminy Głusk – OSP Mętów i OSP Wilczopole,
a także Zespół Ratownictwa Medycznego z SPZOZ Hrubieszów w składzie: Emil Kątek, Rafał Sagadyn i Dawid Szulżuk.
Przebieg ćwiczeń:
Uczestniczącym w ćwiczeniach jednostkom organizatorzy przygotowali środki pozoracji w postaci aut i pozorantów odgrywających role osób poszkodowanych, uwięzionych w autach po zdarzeniu (wypadku drogowym). Ćwiczony był także wariant zdarzenia polegający na wydobyciu osoby (manekina) spod auta przy użyciu poduszek pneumatycznych. Wywrócony jednoślad z dwiema osobami poszkodowanymi to kolejny wariant ćwiczeń w zakresie pomocy przedmedycznej.
Rewelacją i sukcesem ćwiczeń był sposób ich prowadzenia. Zawodowy Ratownik Medyczny i jednocześnie strażak ochotnik z OSP Dołhobyczów Emil Kątek w sposób bezbłędny i niekonwencjonalny zadaniował, stymulował a jednocześnie wytykał błędy i komentował działania i zmagania ratowników. Pomagali mu w tym także zawodowi ratownicy medyczni Dawid Szulżuk i Rafał Sagadyn – czynni członkowie OSP. Dziękujemy.
Uczestnicy, obserwatorzy i organizatorzy orzekli, że tego typu ćwiczenia gdzie walczymy o życie i zdrowie osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, podejmujemy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej nie mogą pojawiać się jakiekolwiek błędy i niedoskonałości powinny być wpisane do kalendarza zadań strażaków ochotników co najmniej jeden raz w roku.
OSP Hrubieszów dziękując Pani Burmistrz Miasta za trafiony w „dziesiątkę” element szkolenia strażaków ochotników będzie postulowało o przejęcie organizacji takich ćwiczeń każdego roku na terenie naszego miasta.
Podziękowania kierujemy również do Pana Wójta Gminy Głusk za udział ich jednostek OSP w ćwiczeniach, Panu Dyrektorowi SP ZOZ Hrubieszów za przychylność i delegowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Panu Bartkowi Diabinowi i Andrzejowi Wieczorkowi za udostępnienie aut do ćwiczeń.
Stanisław Letnianczyn
Prezes OSP Hrubieszów
fot. lubiehrubie.pl