24 maja 2024

Rynek nieruchomości komercyjnych

Jeszcze do niedawna inwestycje w nieruchomości komercyjne utożsamiane były wyłącznie z dużymi graczami, dysponującymi wielomilionowym kapitałem. Do przełamania tej bariery wejścia przyczynia się zyskujący popularność crowdfunding nieruchomości. Przyglądamy się prognozom dla polskiego rynku nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym i możliwościom lokowania w nie kapitału przez drobnych inwestorów.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych w liczbach

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła w 2019 roku rekordowe 7,8 mld euro. Dla porównania jeszcze w 2017 roku było to niespełna 5 mld euro. Na odnotowanie zasługuje zwłaszcza wartość umów w sektorze handlowym oraz magazynowym, która stanowiła 52% wartości wszystkich komercyjnych inwestycji w ubiegłym roku. W tym sektorze, z uwagi na zmianę preferencji zakupowych Polaków i dynamiczny rozwój e-commerce, spodziewać się można dalszych wzrostów. Optymizmem napawać mogą też analizy, takie jak The Polish Real Estate Guide 2020 (EY Polska). Wynika z nich, że polski rynek nieruchomości komercyjnych, który notuje wysokie wyniki, wciąż pozostanie atrakcyjny dla inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Przed lokowaniem kapitału w segment komercyjny nie odstraszą ich nawet rosnące ceny nieruchomości, spowodowane ograniczoną dostępnością gruntów i wzrostem kosztów budowlanych.

Lokowanie kapitału w nieruchomości komercyjne

Inwestowanie w nieruchomości o charakterze komercyjnym uchodzi za jedno z bardziej dochodowych przedsięwzięć. Inwestorów kuszą wysokie stopy zwrotu, na poziomie 5-8%, które przewyższają zyski z lokat bankowych i obligacji czy inwestycji w lokale mieszkalne.

Przy wynajmie powierzchni komercyjnej egzekwowanie należności nie stanowi problemu. W przeciwieństwie mieszkań na wynajem, gdzie prawo chroni najemcę, a nie właściciela. Na korzyść inwestora działają też długie, bo zawierane na 5-10 lat, umowy najmu. Wynajem nieruchomości firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, takiej jak Biedronka czy Żabka, to zatem pewność stałych i łatwych do wyliczenia zysków.

Nieruchomości komercyjne w Social.Estate

Model crowdinvestingu, od lat znany na świecie i zyskujący na popularności w Polsce, polega na grupowym zakupie nieruchomości przez drobnych inwestorów w celu długofalowego czerpania zysków z wynajmu lub sprzedaży. Próg wejścia przy takim przedsięwzięciu wynosi jedyne 10 tys. zł. Social.Estate to pierwsza w Polsce platforma do crowdfundingu inwestycyjnego nieruchomości, która łączy indywidualnych inwestorów z wyselekcjonowanymi deweloperami, szukającymi kapitału potrzebnego do realizacji danej inwestycji. Nieruchomości komercyjne w Social.Estate są starannie wybieranie – ze szczególnym uwzględnieniem gwarantującej zysk lokalizacji oraz zawierają prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji. Samo przedsięwzięcie odbywa się w świecie wirtualnym, a do realizacji inwestycji zawiązywana jest Spółka Celowa. Drobni inwestorzy stają się jej udziałowcami – osiągane z nieruchomości zyski wypłacane są w formie dywidendy.

(tekst i fot. mat. partnera)