22 listopada 2024

ZZ Celnicy PL – Spory zbiorowe w KAS

Związek Zawodowy Celnicy PL wszczął wczoraj procedurę sporów zbiorowych ze wszystkimi Dyrektorami Izb Administracji Skarbowej, Dyrektorem Krajowej Szkoły Skarbowości i Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej.

Reklamy

 

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. Nr 55, poz. 236 z późn. zm.), przedstawione zostały następujące postulaty.

a) odstąpienie od ucywilnienia funkcjonariuszy celnych(od 1 marca celno-skarbowych),

Reklamy

b) zagwarantowanie wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom zatrudnienia/służby w KAS, z wyjątkiem wyłączeń ustawowych,

c) zagwarantowania zachowania uposażenia wraz z dodatkami(nie dotyczy dodatku funkcyjnego) w perspektywie 10 lat,

Reklamy

d) stworzenie motywacyjnego systemu wynagradzania i nagradzania w KAS oraz realnej ścieżki kariery dla pracowników i funkcjonariuszy,

e) podniesienie najniższych wynagrodzeń do poziomu 3048 zł brutto,

f) dopuszczenie Związku Zawodowego do procesu nadawania propozycji do KAS, udostępnienie list imiennych z przypisaniem do konkretnych zadań i komórek.

Głównym postulatem jest odstąpienie od ucywilnienia. Jest to postulat pro publico bono, gdyż decydenci planują zbyt niską liczbę funkcjonariuszy w KAS, co spowoduje osłabienie skuteczności i efektywności KAS. Niektóre zadania KAS nie będą mogły być realizowane lub będą realizowane w sposób prowizoryczny.

W KAS zaplanowano ok. 9 tys funkcjonariuszy spośród obecnych 14100.

– Wg danych przekazywanych danych przez Polskę do Komisji Europejskiej dzisiaj zadania stricto „celne” wykonuje ponad 10 tys. funkcjonariuszy i te zadania pozostają w KAS.

– Wg uzasadnienia do ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów do tych NOWYCH zadań, określonych w tej ustawie, będzie potrzebnych ok. 1600 funkcjonariuszy.

– Potrzebne będzie także wzmocnienie etatowe do obsługi zgłoszeń celnych.

– Od 1 kwietnia br. wejdą w życie przepisy z zakresu gier i potrzebne będzie dalsze wzmocnienie etatowe funkcjonariuszy do ścigania hazardu – nareszcie.

– BREXIT również oznacza znaczący wzrost czynności, które muszą wykonać funkcjonariusze w KAS – każda wymiana towarowa Polski z Wielką Brytanią będzie musiała zostać obsłużona przez celników. Wielka Brytania, po Niemczech, ma największą wymianę towarową z Polską.

– Wg raportu NIK LRZ-4101-008/2014 poziom kontroli jest niewystarczający, sprzyja przemytowi. Występują braki kadrowe na przejściach granicznych na zewnętrznej granicy UE nadzorowanej przez Polskę i na lotniskach

Sumując ww. liczby i uwzględniając niedobory kadrowe widać gołym okiem, że drastycznie zaniżono limit funkcjonariuszy w KAS!!!

W ocenie Związku Zawodowego może to być celowe działanie środowisk sprzyjających szarej strefie, które wprowadzają w błąd decydentów.

Cenne inicjatywy, w tym pomysły Związku Zawodowego wdrażane przez Ministerstwo Finansów, uszczelniające system podatkowy, nie będą mogły być w pełni realizowane.

Pakiet paliwowy, tzw. pakiet przewozowy nie przyniosą do budżetu takich wpływów jakie mogłyby, jakie powinny.

Pozostałe postulaty zostały uzasadnione w załączonym piśmie.

Sławomir Siwy

Przewodniczący
ZZ Celnicy PL

fot. ZZ Celnicy PL