22 maja 2015 roku, w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Turkowicach o tematyce: „Poznaję siebie – poznaję lepiej świat”.
Relacja z zajęć dla uczestników WTZ
22 maja 2015 roku, w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Turkowicach o tematyce: „Poznaję siebie – poznaję lepiej świat”.
Zachęcały one do samopoznania oraz wzmacniania poczucia własnej wartości i samoakceptacji.
Podczas zajęć uczestnicy pracowali z bajką terapeutyczną pt. „Nirmala” i tekstem afirmacyjnym
pt. „Dobrze, że jestem na świecie…”. Rozmawiali na temat sposobów poznawania samego siebie, swojego otoczenia, na temat różnych cech osobowości i zachowań ludzi. Wszyscy chętnie wykonywali ćwiczenia twórcze: „Okno na świat”, „Kwiat mojej siły”. Dowiedzieli się, że warto być otwartym na nowe informacje, płynące ze świata, być świadomym swoich mocnych stron, a także wzbogać swoje wnętrze. Wzięli też udział w zabawach aktywizujących: „Życiorys na literę”, „Koniki”, stymulujących rozwój umiejętności poznawczych.
Zajęcia prowadziły: Elżbieta Bednarek i Agnieszka Zyśk.
***
„Jest taka wdzięczność kiedy chcesz dziękować…”
25 maja 2015 roku, w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie zrealizowane zostały warsztaty biblioterapeutyczne dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem zajęć o tematyce: „Jest taka wdzięczność kiedy chcesz dziękować…” było uświadomienie słuchaczom potrzeby okazywania wdzięczności na co dzień oraz wskazanie na wartość dobrych relacji z innymi. Zajęcia zachęcały również do pielęgnowania i rozwijania pozytywnych uczuć.
W szczególny nastrój, związany ze zbliżającym się Dniem Matki, wprowadziła wszystkich piosenka V. Villas : „List do matki”. Uczestnicy pracowali z opowiadaniami: B. Ferrero – „Rachunek” i A. Kozak, A. Pietrzak – „Ostryga Magda”, rozważając problemy relacji matki z dzieckiem. Dzielili się refleksjami na temat bezinteresownej miłości, „cierpienia, które zamienia się w perłę” i umiejętności zaspokajania pragnień. Wartość różnych przejawów życia, jego urodę i bogactwo – przybliżały prezentacje multimedialne. Słuchacze HUTW wysłuchali też wierszy
ks. J. Twardowskiego, z tomu „Wdzięczność”.
Warsztaty prowadziły: Elżbieta Bednarek i Agnieszka Zyśk.