23 listopada 2024

Komarów-Osada: Żywa lekcja historii. Rocznica bitwy z bolszewikami

Po 93 latach, w niedzielę 25 sierpnia, pod Komarowem dojdzie do ponownego starcia polskiej kawalerii z bolszewikami.

Reklamy

Obchody rocznicy wraz z inscenizacją historyczną zwycięskiej potyczki polskiej 1 Dywizji Jazdy z 1 Armią Konną Budionnego, przygotowują władze gminy Komarów-Osada, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” i 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. 

31 sierpnia w 1920 roku 1 Dywizja Jazdy pokonała, liczniejszą i lepiej uzbrojoną, 1 Armię Konną Budionnego. Siły polskie liczyły zaledwie około 2 tysięcy żołnierzy, a przeciwnik dysponował około 17 tysiącami wojska. Była to największa bitwa polskiej konnicy i ostatnia, klasyczna bitwa kawaleryjska w historii. 

Reklamy

Tegoroczne obchody rocznicy tego wydarzenia, zgodne z ceremoniałem wojskowym i w asyście kompanii reprezentacyjnej 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, rozpoczną się o 10.00 w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej. Zainauguruje je polowa msza święta, której będzie przewodniczyć ksiądz komandor Janusz Bąk z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, a wprowadzeniem do obchodów będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Pasjonata”, działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie. Po eucharystii odbędzie się apel poległych i salwa honorowa, a potem uczestnicy uroczystości złożą na mogile poległych żołnierzy wieńce i kwiaty. 

Niedzielne uroczystości będą też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych dla najbardziej zasłużonych mieszkańców gminy. Prezydent RP przyznał na wniosek wójta Wiesławy Sieńkowskiej jeden srebrny i trzy brązowe krzyże zasługi. Wręczy je Waldemar Strzałkowski z Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który jest patronem honorowym obchodów. 

Reklamy

Niewątpliwą atrakcją uroczystości będzie inscenizacja bitwy sprzed 93 lat, przygotowana przez Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. W części artystycznej wystąpią uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z Komarowa oraz wielopokoleniowa orkiestra dęta z Zubowic.

źródło: ias24.eu
(fot. arch. SOK w Komarowie-Osadzie)