23 kwietnia 2024

Przemyśl – wizyta mieszkańców Gminy Hrubieszów w wyjątkowym mieście

Przemyśl należy do doborowego grona najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Położone u podnóża Karpat, szczycące się bogactwem ponad tysiąca zabytków, urzeka niezapomnianym pejzażem stromych uliczek, przytulonych do nich wiekowych budowli i wspinających się coraz wyżej wież starych kościołów.

Chcąc bliżej poznać to urokliwe miasto Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach, zorganizowała 4.08.2013 r. wyjazd studyjny do Przemyśla. Współorganizatorem było Sołectwo Moniatycze i Moniatycze Kolonii oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Nasz Dom”.  W wyjeździe uczestniczyło 49 osób – dzieci, młodzież i dorośli.

Naszej wyprawie towarzyszył Przewodnik, a zarazem aktywny członek PTTK Przemyśl, który z pasją opowiadał o mieście, pokazywał urokliwe zakątki, przytaczał nam wiele dobrych praktyk  mieszkańców i  działających na terenie miasta Stowarzyszeń. 

Uczestnicy w ramach wyjazdu zostali zaproszeni do Muzeum Dzwonów i Fajek, w którym przybliżono nam tematykę dawnej produkcji dzwonów oraz etapy powstawania drewnianej  fajki. Na wystawie ludwisarskiej zobaczyć można dawne i współczesne dzwony kościelne, okrętowe, różnego typu małe dzwonki oraz jarzma i serca dzwonów. Wystawa fajek natomiast prezentuje egzemplarze historyczne, a coroczne  Święto Fajki,  cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Na szczycie wieży mieści się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama jednego z najpiękniejszych  miast Polski.

Została nam przybliżona inicjatywa organizowanego corocznie  Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego, na którym spotykają się najwięksi organizatorzy z regionu oraz zapoznaliśmy  się z działalnością Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego  Wojaka Szwejka.

W ramach wyjazdu uczestnicy zobaczyli również Wzgórze Zamkowe, spacerowaliśmy po Starym Rynku, zwiedzaliśmy pozostałości murów obronnych.  Najmłodsi uczestnicy mieli okazję przejechać się na zjeżdżalni grawitacyjnej tzw. torze saneczkowym.

W godzinach popołudniowych udaliśmy  się do pobliskiego Krasiczyna –  dawnej rezydencji magnaterii polskiej. Renesansowy zamek i założenie parkowe to jeden z największych skarbów architektury oraz główna atrakcja miejscowości.  Fort Salis Soglio oraz Fort Twierdzy Przemyśl było ostatnim punktem programu, a zarazem  pasjonującym   spacerem  po największym tego typu obiekcie w Europie.

Żyjący w Przemyślu ludzie, ich tradycyjna gościnność, śmiałe i realizowane plany na przyszłość sprawiają, że miasto zyskuje na atrakcyjności stając się głównym ośrodkiem turystycznym Podkarpacia, a zadowolenie uczestników wyjazdu jest najlepszą rekomendacją dla miasta i okolicy.

 

Aneta Hołuj

Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach