30 kwietnia 2024

Zamość: Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Wincentego Witosa

29 czerwca w Zamościu dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Wincentemu Witosowi, w której uczestniczyli przedstawiciele powiatu hrubieszowskiego. Poprzedziła je konferencja w sali Consulatus zamojskiego Ratusza.

W programie konferencji znalazły się referaty:

– Ludowcy w życiu politycznym Zamojszczyzny – prof. dr hab. Jan Jachymek (PWSZ w Zamościu)

– Wincenty Witos w Zamościu – dr Ewelina Podgajna (Wydział Politologii UMCS w Lublinie)

– Maciej Rataj w Zamościu – dr Marcin Wichmanowski (Wydział Politologii UMCS w Lublinie).

Na zakończenie konferencji miały miejsce wystąpienia okolicznościowe.

W konferencji uczestniczyli europosłowie Arkadiusz Bratkowski i Jarosław Kalinowski, a także przedstawiciele powiatu hrubieszowskiego – starosta Józef Kuropatwa, wicestarosta Leszek Czerwonka i przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Barczuk.

W samo południe, w Katedrze odprawiona została msza w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. prałat dr Adam Firosz. Odsłonięcie tablicy Wincentego Witosa odbyło się po mszy przy ul. Staszica 39.


Wincenty Witos był przywódcą ruchu ludowego. Walczył o demokratyczną Polskę. Na Zamojszczyźnie znajdował wielu popierających go działaczy. W konferencji: „Ludowcy w życiu politycznym Zamojszczyzny” uczestniczył europoseł Jarosław Kalinowski. Przypomniał testament Wincentego Witosa, którego główne zasady przyświecają ludowcom do dziś.

Wincenty Witos odwiedził Zamość dwukrotnie. Po raz pierwszy w październiku 1920 roku jako premier Rządu Obrony Narodowej w czasie wojny z Bolszewikami i drugi raz w 1932 roku. Wtedy wypowiedział znamienne słowa: „Przyszliśmy powiedzieć, że lud polski nie jest lokatorem w państwie, nie mieszka tu kątem, ale jest obywatelem i ma prawo, aby go szanowano”.