Czerniczyn: Dożynki Powiatowo – Gminne 2016

W niedzielę 4 września w Czerniczynie, społeczeństwo Powiatu Hrubieszowskiego świętowało zakończenie tegorocznych żniw.

Reklamy


Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, ponieważ przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na stoły w naszych  domach trafia chleb.

Tegoroczne dożynki odbyły się w Czerniczynie. Delegacje dożynkowe ze wszystkich gmin zebrały się  przy Kościele Parafialnym, skąd korowodem przeszły na główny plac uroczystości dożynkowych. Korowód dożynkowy prowadzony był przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Tyszowiec. Na czele delegacji wieńcowych jechali Starostowie Dożynek Pani Agata Grabelska i Pan Grzegorz Żywiec.

Józef Kuropatwa – Starosta Hrubieszowski i Jan Mołodecki – Wójt Gminy Hrubieszów, sprawujący honory gospodarzy dożynek, serdecznie przywitali wszystkich uczestników uroczystości, w tym zaproszonych gości. Po dokonaniu prezentacji wieńców dożynkowych gospodarze dożynek podsumowali tegoroczne działania i osiągnięcia w rolnictwie na terenie powiatu.

Następnie odbyła się Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników z powiatu hrubieszowskiego, podczas której nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.

Po zakończeniu Mszy Świętej, wręczono odznaczenia i wyróżnienia osobom, które swoją postawą i zaangażowaniem mogą być wzorem do naśladowania dla innych.

Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa wyróżniono:

1.    Jarosław Paduch – Chłopiatyn gm. Dołhobyczów

2.    Aleksander Sitarz – Mircze gm. Mircze

3.    Dariusz Małek – Wereszyn gm. Mircze

4.    Krzysztof Bożek – Husynne gm. Hrubieszów

5.    Aldona Szargan – Cegielnia gm. Horodło

6.    Leszek Graf – Horodło gm. Horodło

7.    Hipolit Mizerski – Stefankowice Kolonia gm. Hrubieszów

8.    Agata Grabelska – Czerniczyn gm. Hrubieszów

9.    Mieczysław Kubica – Czerniczyn gm. Hrubieszów

10.  Zygmunt Gabryś – Trzeszczany Pierwsze gm. Trzeszczany

11.  Krzysztof Flis – Czerniczyn gm. Hrubieszów


Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec wykonany przez  sołectwo Nieledew, gmina Trzeszczany,  II miejsce zajęło sołectwo Miętkie, gmina Mircze, zaś III miejsce zajęło sołectwo Czerniczyn, gmina Hrubieszów.

Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się imprezy towarzyszące: wystawa sprzętu rolniczego, wystawa Zespołu Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie, konkurs przygotowany przez KRUS,  prezentacje stoisk sołeckich i konkurs zaprzęgów konnych w powożeniu.

Po zakończeniu oficjalnej części  uczestnicy dożynkowego święta bawili się znakomicie podczas występów artystycznych w wykonaniu lokalnych i zaproszonych zespołów ludowych.

Uroczystości dożynkowe  uświetniły wystawy i stoiska prezentowane przez poszczególne sołectwa oraz firmy związane z branżą rolniczą:  PH. „AGRO-TERS” Sp. J mającej siedziby w  Chełmie i Hrubieszowie, Hurtownię Środków Ochrony Roślin – Krystyna Kuczyńska z siedzibami w Zamościu i Hrubieszowie, KRUS Oddziały Regionalne w Biłgoraju i Hrubieszowie, ARiMR Biuro Powiatowe w Hrubieszowie, Małopolską Hodowlę Roślin z siedzibami w Zamościu i Hrubieszowie, Lubelską Izbę Rolniczą w Lublinie, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie, Pana Mariana Baraniuka z Kopyłowa gm. Horodło, Zespół Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie, Polski Związek Łowiecki w Zamościu i Koło Łowieckie w Hrubieszowie oraz firmę TECHMEK w Hrubieszowie.


Galeria zdjęć:

http://starostwo.hrubieszow.pl/hrubieszow.php?get=page,1838,56

 

 

źródło i fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie