17 czerwca 2024

Gimnazjaliści z Moniatycz na Lubelskim Festiwalu Nauki

Dnia 24.09.2014r. grupa około pięćdziesięciu uczniów z Zespołu Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II uczestniczyła w XI edycji lubelskiego festiwalu, który w tym roku odbywał się pod hasłem: Nauka bez barier. Dzięki zaangażowaniu naszych nauczycielek po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w pokazach, wykładach, warsztatach i koncertach, przygotowanych przez lubelskie uczelnie, instytucje i placówki naukowe.

Reklamy

 

W planie wycieczki znalazł się m.in. bardzo interesujący pokaz doświadczeń fizycznych pt. Tajemnice ciekłego azotu. Dowiedzieliśmy się, czy można bananem wbić gwoźdź i, czy uda się zadzwonić gumowym dzwonkiem. W trakcie zajęć z biologii zobaczyliśmy to, czego nie można ujrzeć gołym okiem, czyli komórki roślinne. Mogliśmy samodzielnie przygotować preparaty i obserwować je przy pomocy mikroskopów optycznych.

Jedną z ciekawszych atrakcji wycieczki okazało się zwiedzanie Lubelskiego Zamku. W Kaplicy Trójcy Świętej widzieliśmy zapierające dech w piersiach freski, przedstawiające m.in. króla Władysława Jagiełłę, św. Mikołaja, a z baszty podziwialiśmy wspaniałą panoramę Lublina.

Reklamy

W Ogrodzie Botanicznym przemierzaliśmy alejki, aby obserwować przyrodę i podziwiać różne gatunki roślin; niektóre z nich znaliśmy, inne widzieliśmy po raz pierwszy. W szklarni oczarował nas widok i zapach kwiatów passiflory, tropikalnego pnącza z Ameryki.

Uczestniczyliśmy również w warsztatach z języka angielskiego na KUL-u.

Reklamy

Mieliśmy niecodzienną okazję, aby posłuchać mistrzowskiego wykonania kompozycji Fryderyka Chopina. Podczas koncertu, który odbył się w Instytucie Muzyki, pracownicy Zakładu Pedagogiki Instrumentalnej brawurowo wykonali utwory fortepianowe naszego rodaka. Koncert dzieł kompozytora, którego Cyprian Kamil Norwid określił słowami: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”, wprawił nas w znakomity nastrój.

Zapewnienia organizatorów, że każdy uczestnik festiwalu znajdzie coś dla siebie, okazały się prawdziwe. Wszystkie pokazy dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń i nowych wiadomości, które zapewne przydadzą się nam podczas egzaminów gimnazjalnych, a być może i na maturze…

 

GG w Moniatyczach