26 kwietnia 2024

Gmina Mircze: „Zagrali dla Ukrainy” czyli Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2014

Wójt gminy Mircze Lech Szopiński, przewodniczący Rady Miasta Nowowołyńsk Wiktor Sapożnikow i komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej generał Jarosław Frączyk zostali w tym roku laureatami „Kangurów Kryłowskich”.

Uroczyste wręczenie wyróżnień za wspieranie organizacji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, a także przełamywanie barier i rozwijanie współpracy między Polakami a Ukraińcami, odbyło się w sobotę 23 sierpnia.

W nawiązaniu m.in. do bieżących wydarzeń u naszego wschodniego sąsiada, tegoroczne Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Korodn Kryłów – Krecziv 2014 odbywały się pod hasłem „Gramy dla Ukrainy”. 

Zgodnie z tradycją podczas imprezy na moście pontonowym było czynne tymczasowe przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów, a spotkanie otworzyli przedstawiciele polskich i ukraińskich władz państwowych i samorządowych. Tę część EDD zakończyła modlitwa ekumeniczna z udziałem duchownych trzech obrządków – katolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego, w tym księdza Stefana Batrucha, prezesa Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która jest współorganizatorem przygranicznych spotkań. 

Tegoroczny festyn po polskiej stronie Bugu odbył się w centrum Kryłowa, gdzie uczestnicy imprezy mogli obejrzeć pokazy Bractwa Rycerskiego oraz obóz Gotów z Masłomęcza, którzy promowali dawne rzemiosło, obrzędy i jadło.

Goście podziwiali też pokaz akrobatyki rowerowej Jakuba Jankowiaka i pracę Jana Kitki – rzeźbiarza ludowego, który piłą mechaniczną wykonał na żywo figurę „Kangura Kryłowskiego”. Były też stoiska z rzemiosłem i wyrobami rękodzielniczymi, a miłośnicy kuchni regionalnej smakowali potrawy, które piknik kulinarny „Smaki Pogranicza”, przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich.

Ponadto Konsulat Generalny RP w Łucku przygotował wystawę fotograficzną „Od Solidarności do Wolności”, nawiązujący do 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, a w miejscowym zespole szkół odbył się pokaz filmów dotykających m.in. ukraińskie przemiany demokratyczne.

W części artystycznej EDD publiczność oklaskiwała Zespół Śpiewaczy Szychowianki z Szychowic, zespoły artystyczne z Ukrainy „Skrzydło Łabędzie” oraz „Czarownica i Gorlica”, które wykonywały tradycyjne i nowoczesne utwory ukraińskie, a także wokalistki Susannę Jarej, Marlenę Stangryciuk i Dominikę Jędrzejewską oraz zespół „Arabeska” z Mircza.

Wieczorną część imprezy wypełniła zabawa z niezwykle energetyczną muzyką zespołu „Redlin” i przebojami grupy Skaner.

Dużo emocji dostarczyły widzom, rozgrywane po raz pierwszy podczas EDD, zawody wioślarskie. Zwyciężyła osada w składzie Stanisław Chodorowski i Aleksander Czajka, drugie miejsce zajęły Katarzyna Stecko i Patrycja Oleszczuk, a trzecie Robert Koza i Przemysław Makara.

Tegoroczne obchody, które zakończył pokaz pirotechniczny, zorganizowali: wójt i Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

Galeria zdjęć UG Mircze

Źródło: ias24.eu

fot: UG Mircze/ LubieHrubie.pl