Gołębi taniec nad Werbkowicami… (WIDEO)

Od jakiegoś czasu obserwuję gołębie, które sobie frywolnie fruwają nad Werbkowicami i 17 grudnia 2021 roku, dokładnie tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia, nagrałam codzienny rytuał dzikich gołębi w Werbkowicach.

Reklamy

Startują z Hali Sportowej do jednego z bloków mieszkalnych na osiedlu cukrowniczym i tak codziennie od rana do wieczora gołębia zgraja, wytańcowuje różne figury, zmieniając czasami choreografię na swoje podniebne harce. Na około 10 minut siadają na dachu i od początku, tą samą trasą tak przez cały dzień… Ta latająca „demokracja” zadziwia mnie swoimi synchronicznymi tańcami. Zastanawiam się czasami, z kim uzgadniają trasę lotu i przez kogo wybierany jest ich przywódca?

Czasami od grupy oderwie kilka gołębi, ścigając się kto pierwszy, albo wykonują dziwne figury i ptasie igraszki, dziobiąc towarzysza w głowę, wzlatują przy tym pionowo, niżej lub wyżej.

Reklamy

Nie wszyscy mieszkańcy zadowoleni są z sąsiedztwa gołębi, bo sraluchy są i czasami potrafią uprzykrzyć życie w różny sposób. Mój znajomy kiedyś umówił się na randkę z piękną dziewczyną, w dodatku założył nową marynarkę i nie spodziewał się, że nagle z góry spadnie akurat na niego „gówniana” bomba…

Ale są też pozytywne zdania o gołąbkach. Symbolem pokoju między narodami jest „gołąbek pokoju”, często się mówi o dobrym człowieku, że ma „gołębie serce”. Są też gołębie pocztowe, które dostarczały przesyłkę na miejsce, nawet do najdalszej miejscowości, bo to inteligentne ptaki są.

Gołębie są znane z tego, że łączą się w pary na całe życie, więc państwo młodzi często wypuszczają z rąk białe gołębie, lecące prosto do nieba zapewniając im trwały i wierny związek.

Biała gołębica od pierwszych wieków chrześcijaństwa, jest symbolem Ducha Świętego.

Czasami ktoś mówi, że chce być wolny, jak ptak, albo że ktoś się kocha jak dwa gołąbki itp. Niektóre panie maja gołębi kolor włosów… Często na rynku w miastach, ludzie dokarmiają gołębie. Są bardzo ufne i potrafią patrzeć ludziom prosto w oczy.

Bez względu na wszystko, lubię gołębie – mój sąsiad ma takie ładne białe gołąbki, często siedzą na elektrycznych drutach i wpatrują się w moje podwórko. Ludzie często mówią na hodowców gołębi „gołębiarze”, a ja na swojego sąsiada mówię miłośnik gołębi.

Od zawsze uwielbiam utwór Scorpionsów – White Dove.

„Biała gołębico leć z wiatrem
Weź naszą nadzieję pod swe skrzydła
W miejscu gdzie płaczą dzieci
By świat wiedział
Że nadzieja nie zginie”

­

Danuta Muzyczka

­

(info, wideo: D. Muzyczka – nadesłane)


Zobacz też:

Pożar w Werbkowicach. Z budynku strażacy wyprowadzili właściciela (ZDJĘCIA)

Pożar w Werbkowicach. Z budynku strażacy wyprowadzili właściciela (ZDJĘCIA)