20 maja 2024

Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Horodle

W niedzielę 3 września 2017 r., w Horodle odbyło się Powiatowo – Gminne Święto Plonów. To piękne staropolskie święto jest zarówno ukoronowaniem całorocznej pracy rolników jak i ich największa uroczystość.

 

Delegacje dożynkowe ze wszystkich gmin zebrały się przy Gminnym Ośrodku Kultury, skąd korowodem prowadzonym rzez Orkiestrę Dętą z Chełma przeszły na główny plac uroczystości. Na czele delegacji jechali Starostowie Dożynek – Anna Myśliwiec z Husynnego i Tomasz Bogucki z Rogalina.

Krzysztof Bożek – Wójt Gminy Horodło i Józef Kuropatwa – Starosta Hrubieszowski, sprawując honory gospodarzy Święta Plonów, serdecznie przywitali wszystkich uczestników uroczystości, a szczególne wyrazy szacunku i życzenia popłynęły w kierunku rolników, ponieważ to dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach codziennie pojawia się chleb.

Następnie odbyła Msza Święta Dziękczynna, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe wykonane z  tegorocznych kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów.

Jak co roku, zgodnie z tradycją, odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym przyznano następujące nagrody:

I miejsce – Sołectwo Wilków gm. Werbkowice

II miejsce – Sołectwo Kolonia Zadębce gm. Trzeszczany

III miejsce – Sołectwo Janki gm. Horodło.

Na część artystyczną złożyły się występy lokalnych zespołów. Na scenie zaprezentowali się m.in. „To i Owo na Ludowo” z Gródka ,”Ostrowiacy” z Ostrówka”, „Stokrotki” z Nieledwi, Kapela „Moch Band” z Mircza, dziecięcy zespół ludowy działający przy GOK Horodło, zespół „Interia X” z Dubienki oraz zespół „Accord”.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie

fot. GOK Uchanie