29 lutego 2024

Stefankowice: Pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej


Uroczystości przed pomnikiem pamięci z tablicą pamiątkową ku czci 15 pp „Wilków” w Stefankowicach rozpoczęły rocznicowe obchody zwycięskiej bitwy pod Stefankowicami, polsko-bolszewickiej wojny 1920 roku.

Reklamy

Apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i msza św. to dla poległych na okolicznych polach w 1920 r. a dla obecnych na tej uroczystości żywa lekcja historii i patriotyzmu. Przypominała o tym także część artystyczna w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły oraz dzieci z tutejszego punktu przedszkolnego „Wilczęta”. Na cmentarzu w Moniatyczach złożono kwiaty na grobach żołnierzy 15 pp „Wilków”.

Przypomnieniem bitwy sprzed 95 lat była rekonstrukcja walk, którą przedstawili:

Reklamy

–  Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych,

–  Grupa Rekonstrukcyjna „Kresy” z Białegostoku,

–  Szwadron Kawalerii Kowali z Borowa w barwach 24 Pułku Ułanów,

–  Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa,

–  Grupa Rekonstrukcyjna „Polska piechota 1920”.

Była to także okazja do prezentacji współczesnego wojska. Pokaz dynamicznego działania prezentowali zwiadowcy II Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Na zakończenie wystąpiła kapela „Kapeluśka” z Metelina.

Podczas Pikniku odznaczono Ochotniczą Straż Pożarną w Stefankowicach Złotą Odznaką Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego natomiast Odznakę Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymali: Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach, Zespół Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach oraz Janina Mróz ze Stefankowic-Kolonii.

Organizatorami Pikniku byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach, Stowarzyszenie „Sosenka” ze Stefankowic oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.info i fot. UG Hrubieszów