W Turkowicach odbył się Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych

W sobotę, 9.07.2016 r. w Turkowicach odbył się Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych, którego już nie ma (1955 – 2012). Osobiście wielu uczniów pamiętam, ponieważ pod wodzą wspaniałego nauczyciela wf Leona Wodzińskiego licznie uczestniczyli w wielu zawodach sportowych i to zajmując czołowe miejsca. Poniżej relacja Danuty Muzyczki z tego Zjazdu, jednej z absolwentek tej szkoły!

Reklamy

 

Danuta Muzyczka – Palczyńska:

W dniu 9.07.2016 miałam przyjemność uczestniczyć w Zjeździe Absolwentów Technikum Rolniczego w Turkowicach.

Na początku była rejestracja uczestników zjazdu, później organizatorzy przywitali przybyłych gości, nauczycielom wręczono kwiaty a minutą ciszy uczciliśmy tych, których już z nami nie ma. Okazało się, że absolwenci przyjechali z całej Polski z Poznania, Krakowa, Siedlec, bo przygnała ich tęsknota za młodością i wspomnieniami z młodych lat.

No cóż chłopaki ? – Chociaż czas przyprószył skronie srebrnymi nitkami a u niektórych włosów po prostu brak, to jednak mieli ten błysk w oczach i spojrzenie lwa.

Dziewczyny ? – Też u niektórych wraz z wiekiem przybyło trochę kilogramów, ale były też i takie, dla których czas się zatrzymał, ale wszystkie rozdawały uśmiechy na prawo i lewo i to było urocze. Jest jednak coś, o czym myślę do dzisiaj, dlaczego ani jedna dziewczyna nie miała siwych włosów ? czyżby „turkowieckie” powietrze kiedyś zadziałało?.

Siedzieliśmy przy stolikach klasami i rocznikami, wspomnieniom nie było końca śmieliśmy się ze wszystkiego a najbardziej z tego jak kolega Olek opowiadał o podglądaniu dziewczyn po kąpieli w żeńskim internacie. A propos internatu to nigdzie indziej nie było takiej dyscypliny jak w Turkowicach „wyrzucali za byle co”.

Były Dyrektor szkoły powiedział do mikrofonu, żeby zamknąć oczy i oczywiście tak zrobiliśmy i kazał nam cofnąć się o kilkadziesiąt lat do tyłu i wyobrazić siebie tak jak wyglądaliśmy kiedyś i robić to, na co tylko mamy ochotę. Ale wyobraźcie sobie, że nikt nie oddalił się od namiotu ( kilkadziesiąt lat wcześniej to by się wszystkie krzaki ruszały) i wtedy odczuliśmy jak bardzo nam skrzydeł młodości jest brak;) Absolwenci wpatrywali się w swoje okna w internacie, bo tam została ich młodość i najlepsze lata ich życia.

A kiedy popłynęła z głośników muzyka z naszych lat typu „Dom Wschodzącego Słońca” zespołu Omega, albo „Dziewczyna o Perłowych Włosach”  The Animalsów i „Gododye My Love „Demisa Roussosa to łezka się w oku zakręciła i chciało się krzyczeć, chwilo trwaj.

Wszyscy się cudnie bawili a kiedy nastała noc, zostało wysłane światełko do nieba i był mały pokaz sztucznych ogni, wtedy pomyślałam sobie, że to miało sens, bo chociaż na chwilkę rozświetliło tą ciemność i głuchą ciszę, jaka panuje teraz w Turkowicach, bo nie ma już tam Szkoły Rolniczej a obiekty pozamykane są na cztery spusty.

Ileż to pokoleń przewinęło się przez Turkowice, to była szkoła z tradycjami uczęszczali tam najlepsi uczniowie i sportowcy, samo ukończenie jej było zaszczytem.

Życie każdemu z nas napisało inny scenariusz, ale wczoraj na małą chwilkę byliśmy znów młodzi i ja nazywałam się Danuta Palczyńska i wszystkie moje koleżanki powróciły do panieńskich nazwisk i nie mieliśmy żadnych innych problemów, liczył się tylko ten moment spotkania po latach.

Mówiło się wczoraj w „kuluarach”, że to może być już ostatnie spotkanie w Turkowicach, bo prawdopodobnie pojawił się kupiec na cały kompleks, ale jest to informacja nie potwierdzona.

Impreza trwała do białego rana no, ale, coś się kończy coś się zaczyna i powróciliśmy do swoich domów, do swojego życia, ale jedno jest pewne, nikt nigdy nie odbierze nam wspomnień ze Szkoły Rolniczej w Turkowicach.


Opis zjazdu – Danuta Muzyczka


***

 


Rekordy szkoły w lekkiej atletyce, które pozostały na zawsze:

 

Dziewczęta

 

60 m – PE Monika Lewenda 8,53, Warszawa 1998 r.

60 m – PR Monika Lewenda 8,03, Koszyce (Słowacja)1998

100 m – PE Monika Lewenda 13,22, Spała 1999

100 m – PR Monika Lewenda 12,75, Zamość 1998

200 m – PE Katarzyna Walczuk 27,49, Biała Podlaska 1995

200 m – PR Joanna Bida 27,1, Kraków 1980

300 m – PR Joanna Bida 42,9, Lublin 1981

300 m – PE Agata Paluch 44,30, Lublin 1990

400 m – PE Małgorzata Bakuń 60,14, Łódź 1983

400 m – PR Joanna Nida 60,6, Sopot 1980

500 m – PR Barbara Banach 1:19,8, Stalowa Wola 1977

600 m – PE Patrycja Stadnicka 1:36,11, Lublin 2002

800 m – PE Patrycja Stadnicka 2:11,86, Białystok 2003

1000 m – PE Patrycja Stadnicka 2:58,08, Biała Podlaska 2004

1500 m – PE Patrycja Stadnicka 4:38,25, Słubice 2004

1 Mila – PR Marta Palichleb 5:59,26, Hrubieszów 1995

2000 m – PR Monika Kurnik 7:35,2, Turkowice 1996

3000 m – PE Barbara Lizak 10:13,22, Białystok 1981

80 m p.pł – PR Danuta Cieślicka 13,6, Hrubieszów 1967

100 m p.pł (84cm-8.50) – PR Agata Paluch 15,8, Poznań 1991

100 m p.pł (84cm-8.50) – PE Agata Paluch16,58, Poznań 1981

100 m p.pł (76,2cm-8.20) – PR Agata Paluch 15,8, Zamość 1991

100 m p.pł (76,2cm-8.20) – PE Agata Paluch 15,39, Lublin 1991

200 m p. pł. – PR Zofia Chałka 31,2, Hrubieszów 1984

200 m p.pł – PE Agata Paluch 30,87, Lublin 1991

300 m p.pł – PE Agata Paluch 46,87, Kielce 1991

400 m p.pł – PR Zofia Chałka 1:06,8, Lublin 1983

400 m p.pł. – PE Zofia Chałka 1:07,42, Lublin 1984

W dal – Małgorzata Socha 4.87, Bydgoszcz 1977

Wzwyż – Małgorzata Socha 1.45, Hrubieszów 1978

Kula 4 kg – Bogumiła Michalina 12.29, Kraków 1983

Kula 3 kg – Alicja Basiak 9.98, Hrubieszów 1986

Dysk 1 kg – Małgorzata Dragan 37,42, Zamość 1987

Oszczep (stary typ) – Barbara Gibek 33.18, Hrubieszów 1981

Chód 3 km – Izabela Wyroślak 14:06,10, Lublin 1987

Chód 5 km – Ewa Musur 24:29, Saint Aubien 1985

Chód 10 km – Ewa Musur 49:35, Warszawa 1985

Chód godzinny – Ewa Musur 12.011, Warszawa 1985

Bieg po szosie 10 km – Paulina Kokowicz 47:58, Krzywda 1996

Pięciobój la – Danuta Cieślicka – 2.831, Hrubieszów, 1967

4×100 m – PR 54,6 Joanna Bida, Alicja Misztal, Alicja Jóźwiak, Małgorzata Bakuń, Biłgoraj 1980

4 x 200 m – PR  Monika Lewenda, S. Dec, A. Kawka, M. Kukiełka 2:05,12, Hrubieszów 1999

4 x 400 m – PR 4:15,0 Barbara Banach, Stanisława Garbacz, Bernarda Paluch, Elżbieta Pawłoś, Zamość 1977

 

Chłopcy

 

60 m – PR  Sebastian Zawiślak 7,21, Hrubieszów 1994

60 m – PE Daniel Rybczyński 7,43, Lublin 2000

100 m – PE Sebastian Zawiślak 11,51 Lublin `1993

100 m – PR Sebastian Zawiślak 11,2, Turkowice 1993

200 m – PR Marian Rapa 23,5, Hrubieszów 1968

200 m – PE Maciej Tucki 23,33, Lublin 1989

300 m – PR Maciej Tucki 36,3, Hrubieszów 1989

300 m – PE Maciej Tucki 36,35, Biała Podlaska 1989

400 m – PR Stanisław Krosman 51,0, Lublin 1983

400 m – PE Maciej Tucki 50,59, Lublin 1989

500 m – PR Mariusz Nowosad 1:07,7, Biała Podlaska 1989

600 m – PR Stanisław Krosman 1:23,5, Zielona Góra 1983

600 m – PE Maciej Tucki 1:24,06, Lublin 1989

800 m – PE Stanisław Krosman 1:54,62, Lublin 1983

1000 m – Maciej Jabłoński 2:34,7, Hrubieszów 1992

1500 m – Stanisław Krosman 4:02,3, Lublin 1993

1 mila – Zbigniew Kusztykiewicz 4:59,56, Hrubieszów 1994

2000 m – Krzysztof Okoń 5:41,04, Lublin 1987

3000 m – Ryszard Grabowski 8:44,85, Zielona Góra 1983

5000 m – Krzysztof Okoń 15:13,33, Wrocław 1987

110 m p.pł (106,4cm) – PR Henryk Lebiedowicz 20,2, Hrubieszów 1969

200 m p.pł – pr, Piotr Spas 26,79, Koszyce (Słowacja) 1998

400 m p.pł (91,4cm)– PR Henryk Lebiedowicz 60,4, ? 1970

400 m p.pł. (91,4cm) – PE Mirosław Nowosad 58,70, Lublin 1989

400 m p.pł. (84cm) – PE Maciej Jabłoński 64,26, Kielce 1990

1500 m z przeszkodami – Krzysztof Moskwa 4:24,44, Lublin 1986

2000 m z przeszkodami – Krzysztof Moskwa 6:07,42, Lublin 1987

3000 m z przeszkodami – Henryk Lebiedowicz 9:27,8, Bydgoszcz 1970

W dal – Jarosław Gorgoń 6.61, Lublin 1984

Trójskok – Marian Rapa 13.23, ? 1970

Wzwyż – Piotr Spas 2.01, Zamość 1998

Kula 7,257kg – Edmund Sulowski 15.02, Stargard Szczeciński 1985

Kula 6.25 kg – Paweł Tokarczuk 10.82, Zamość 1998

Dysk 2 kg – Edmund Sulowski 50.84, Stargard Szczeciński 1985

Oszczep 800 g. (stary typ) – Stanisław Poziomkowski 48.30, Hrubieszów 1967

Oszczep 800 g. (nowy typ) – Piotr Zglinicki 31.46, Turkowice 1998

Młot 7.257kg – Edmund Sulowski 36.42, Zamość 1985

4×100 m – PR Marian Rapa, Eugeniusz Oleśkiewicz, J. Strycharczuk, Świtka 47,0, ? 1970

4×400 m – PR Maciej Tucki, Krzysztof Moskwa, Mariusz Nowosad, Edward Płaneta 3:38,5, Zamość 1988

Bieg 5km po szosie – Marcin Bartyga 16:31, Lubartów 1996

Bieg 10 km po szosie – Marcin Bartyga – 40:47, Łęczna 1995

Maraton – Krzysztof Okoń 2.39:25, Dębno 1987



Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)


 


 

Czytaj także:

Szkoła średnia w Turkowicach i niebagatelne jej osiągnięcia sportowe przeszły do historii! – część III 

Szkoła średnia w Turkowicach i niebagatelne jej osiągnięcia sportowe przeszły do historii! – cześć II 

Szkoła średnia w Turkowicach i niebagatelne jej osiągnięcia sportowe przeszły do historii!