24 lipca 2024

Granica: Jechał z koksem

Hurtowe ilości tabletek i ampułek zawierających substancje anaboliczne zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z Dorohuska. Farmaceutyki przemycał 38-letni obywatel Ukrainy.

Reklamy

 

Ukraiński podróżny granicę w Dorohusku przekraczał w piątek (08.07.). W ściance bocznej należącego do niego auta celnicy z komórki zwalczania przestępczości znaleźli pakunek owinięty czarną folią. Okazało się, że zawierał on środki o działaniu anabolicznym – testosteron i pochodne testosteronu. W sumie mężczyzna próbował wwieźć do Polski blisko 2 tys. tabletek i ampułek, których wartość rynkową celnicy oszacowali na ok. 35 tys. zł.

Mężczyzna przyznał się do winy. Twierdził, że specyfiki kupił na bazarze w Kowlu i wiózł je do Polski na własny użytek.

Reklamy

W związku z przemytem funkcjonariusze postawili obywatelowi Ukrainy zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Za próbę nielegalnego wprowadzenia na terytorium Polski środków farmakologicznych mężczyźnie może grozić też odpowiedzialność karna w związku z naruszeniem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.

Oprócz anabolików funkcjonariusze celni zatrzymali też wykorzystany do przemytu samochód. Sprawą zajmuje się Urząd Celny w Lublinie.

Reklamy

Zwiększony ruch graniczny – w związku z rozpoczętym okresem wakacyjnym i takimi międzynarodowymi wydarzeniami, jak np. Światowe Dni Młodzieży w Polsce – stwarza możliwość wykorzystywania tego przez organizatorów przemytu. W związku z tym Służba Celna prowadzi obecnie na wszystkich przejściach granicznych w ruchu drogowym, lotniczym, kolejowym i morskim wzmożone działania kontrolne.

 

***


Środki anaboliczne, jak wskazuje sama nazwa, mają działanie stymulujące procesy anaboliczne, głównie syntezę białek w tkance mięśniowej, co powoduje szybki przyrost masy mięśni. Jednak amatorskie zażywanie tego typu specyfików może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i powodować szereg skutków ubocznych, m.in. schorzenia układu krwionośnego, wątroby, zwyrodnienie kości i stawów, zmiany skórne. Ponadto, jak dowodzą badania, sterydy anaboliczne silnie wpływają na psychikę człowieka – wzmagają agresję,  powodują zmienność nastrojów, depresję, ataki paniki, a nawet myśli samobójcze. W Polsce tego typu środki sprzedawane są wyłącznie na receptę. 

 

 

źródło i fot. SCRP